Alfa Romeo Montreal

Rok 1966, Montreal, Kanada. Tmavá rokovacia sieň s veľkým stolom a pár obsadenými kreslami stíchla pri vyslovení myšlienky čím upútať návštevníkov nového Expo 67. Nápady rodiace sa v hlavách organizátorov dali priechod po chvíľke pár nápadov. No jeden z nich vynikal. Čo tak priniesť pre návštevníkov úplne nové auto, dominujúce svojou nadčasovosťou. Len koho na túto úlohu osloviť, aby dokázal priniesť niečo čo vyrazí dych, ale je zároveň schopný v krátkom čase predniesť návrhy? Kto dominuje dizajnu? Kto vyrába pôsobivé autá? Tieto a podobné otázky dali jednoznačnú odpoveď – Alfa Romeo. Boli prizvaný konštruktéri z Talianska, aby splnili náročnú úlohu. „Páni, máte na to 6 mesiacov.“ Sklonili hlavy, nie zúfalstvom, ale skryli úsmev, ktorý jasne hovoril:  „My na to máme a sme pripravení“.  „Len koho osloviť?“, hovorili si. Keďže v tej dobe mali už bohaté skúsenosti s firmou Bertone, a v tých časoch slávny Marcello Gandini navrhol ešte slávnejšiu Miuru, voľba bola jasná. Po šiestich mesiacoch sa otvorili brány Expo 67 a model Alfy Romeo bol hlavná hviezda. V tej dobe ešte nepomenovaný prototyp si získaval srdcia návštevníkov. Bola to dokonalá symfónia kriviek.

Sériovú verziu ukázali v roku 1970 na Ženevskom autosalóne. Od prototypu sa dizajnovo líšila len detailmi. Najpozorovanejší je detail „žalúzii“ nad svetlometmi, ktoré sa v sériovej podobe spojili, a pri rozsvietení sa efektne zasúvajú pod predné svetlá. Na prednej kapote pribudol nasávací otvor, ktorý bol falošný, hral čisto dizajnový prvok. Čo však zostalo, to sú efektné mriežky chladenia za dverami. Pôvodne mali slúžiť ako prívod vzduchu k motoru, ktorý bol v prototypoch umiestnený vzadu. V sériovej verzii však došlo k presunutiu motora do prednej časti. Otvory tak poslúžili k odvetrávaniu kabíny. Na pohon slúžil vidlicový osemvalec s uhlom 90°, bol prevzatý zo súťažného Tipo 33 Stradale.

Tento kúsok od Leo Models mám už v zbierke pár rokov. Jednoducho sa mi zapáčil, nikdy som nevidel Montreal naživo, ale už ako model vyzerá neskutočne sexy. Lakovanie je na perfektnej úrovni, nenašiel som jediný nedostatok. Nie len čo sa týka zeleného laku, ale aj detailov, ako sú otvory vzduchu za dverami, pod predným sklom, či strieborné lakovanie imitujúce chróm. Modelu absolútne dominuje predná časť, na čom majú zásluhu aj vkladané svetlomety. Z plastového chrómu je vyvedená predná maska, ktorá, na rozdiel od lacnejších výrobcov, je prevedená kvalitne, a nelúpe sa. Čo ja osobne považujem za pozitívum, že tú toho chrómu nie je veľa. Škoda že sa výrobca viac nevyhral so „žalúziami“. Tie sú len v podobe potlače.

Pastva pre oči prichádza po otvorení motorového priestoru a interiéru. Kapota bez problémov drží v hornej polohe. Miera detailov na motore je však na výbornej úrovni. Niektoré časti sú farebne odlíšené a dokonca nájdeme aj nápis „INIEZIONE SISTEMA ALFA ROMEO SPICA“ na kryte motora. Interiér je ladený autenticky. Drevená obruč volantu so striebornými ramenami a logom Alfa Romeo v strede vyzerá famózne. Do pozornosti by som chcel ešte dať páky pod volantom na ľavej strane. Pekné detaily sú v podobe tlačidiel na palubovej doske, pred ktorými tŕoni radiacia páka prevodovky. Všetky sedadlá, aj tie vzadu, sú dizajnovo rovnaké, ako v skutočnom vozidle. Bonusom je výklopné zadné sklo, pod ktorým je vyobrazená sťahovacia roleta batožinového priestoru.

Model od značky Leo Models vrelo doporučujem. V mierke 1/24 je naozaj famózny, tak ako samotná Alfa Romeo Montreal. Ja som ho kupoval v roku 2016 z Nemecka. Vyšiel ma na 29,85€, pričom 9,90€ bolo poštovné. Možno to je trochu veľa, ale naozaj neľutujem.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s