1966 Chevrolet Chevelle SS 396

Nedávno sme tu mali článok ma model od výrobcu Maisto, ktorý sa nám až tak veľmi nepozdával spracovaním, aj keď, svoje čaro mal. Dnes sa opäť pozrieme na model tohto výrobcu a uvidíme či si Maisto svoju reputáciu napraví alebo nie. Opäť sa jedná o model v mierke 1:24. Tentokrát je v balení iba jeden dopravný prostriedok a to nám dáva tušiť, že by to kvalitatívne mohlo byť lepšie.

 Na prvý pohľad model nevyzerá nejak očarujúco, avšak ako vieme, diabol sa skrýva v detailoch, preto sa mu poďme pozrieť „pod kožu“. Alebo lepšie povedané pod kapotu. Model má totiž otvárateľné dvere aj kapotu, čo človeka vždy poteší. Dvere sa otvárajú s ideálnym odporom a v konečnej polohe držia, ale nie sú tam uchytené nejak pevne. Majú vôľu, mojím odhadom, zhruba 1 centimeter smerom hore a dole. Jedno šťastie že nepadajú samé od seba a v tej vôli nedržia. Proste s nimi ba viete hýbať hore dole. V zatvorenej polohe držia v poriadku, aj zásluhou aretačného „zámku“ na dverách. Pri kapote platí presný opak. Otvára sa úplne ľahko a v najvyššej polohe ostane otvorená, proste paráda.

Pri karosérii ešte chvíľu ostanem kvôli lakovaniu. Rozhodne je lepšie ako na Forde. Nechcem povedať že je bez chyby, lebo nie je. Najväčší nedostatok vidno na čiernych pásoch v oblasti vetracích otvorov kapoty. Tam nepravidelne preniká oranžová farba cez čiernu. Čo sa týka oranžového lakovania, to je z vonkajšej strany modelu na dobrej úrovni. Problém nastáva na spodnej strane. Do očí to udrie po otvorení kapoty, kde vidno že sa na lakovaní šetrilo. Samozrejme potom ešte na dverách. Keď už má ten model byť vystavený s otvorenou kapotou, tak si aspoň mohli dať záležať na lakovaní tejto časti.

Poďme sa teda pozrieť pod tú kapotu, na srdce auta. Podľa názvu modelu by sme mali očakávať V8 Big Block s objemom 6.5 litra. Avšak nejedná sa o model sériového vozidla, ale upravený. Preto tu vidíme nápis Corvette na krytoch hláv. To nám prezrádza že sa jedná o motor z rady LS, ktorý je veľmi obľúbený na takzvaný „swap“ motora. Mohlo by sa zdať že motorová časť je skladaná z častí, ale je to len plastový odliatok v jednom kuse. Pochvala však za nafarbenie niektorých častí, vyzerá to dobre. Je to tam vsadené na voľno a má to menšiu vôľu, ale nič hrozné.

Prejdime k ďalším častiam exteriéru. Predné aj zadné svetlá sú vkladané z plastu a dotvárajú celkový dobrý dojem z modelu. Chrómované plasty  sú tak isto vyvedené v lepšej kvalite ako na predchádzajúcom modeli. Akurát pri pohľade zo spodu, vidno na nárazníkoch body kde boli oddelené od odliatku. V dobrej kvalite sú aj decali v podobe nápisov. Dokonca sa mi podarilo na blatníkoch v prednej časti, na logu Corvette, prečítať „396 Turbo Jet“. Karosériu a jej časti hodnotím veľmi dobre.

Kolesá robia auto, v tomto prípade to platí, pretože sú asi prvá vec ktorá Vám na modeli udrie do očí. Sú veľké a sú chrómované, čo iného na amerike čakať, že?  Ja chcem ale vyzdvihnúť to čo ej za kolesami. Brzdy! Tento detail sa mi neskutočne páči, Drážkované brzdové kotúče a červené strmene s nápisom Brembo. Za mňa to je najkrajší detail na celom vozidle. Samozrejme pneumatiky sú gumené a dezén je po celej šírke. Pri podvozku ešte ostanem. Tie výfuky, akonáhle sa pozriete na podvozok, udrú Vám do očí kvôli kontrastu. OK, koncovky(diery), možno nie sú najlepšie spracované ale je to len plastový odliatok a nie kov. Podstatné však je že držia ako prilepené na podvozku, absolútne žiadna vôľa. Podvozok je tiež celkom fajn, predná náprava, prevodovka, kardán či diferenciál, celkom solídne spracovanie. Ešte by ten model mohol mať odpruženie a získal by u mňa 11/10.

Nakuknime ešte cez otvorené dvere do interiéru. Množstvo detailov. Pozrite si na fotke budíky. Vidieť tam dokonca aj čísla. Koberčeky, hasiaci prístroj ktorý sa dá tiež takmer prečítať a vyzerá dosť vierohodne. Dvojfarebné lakovanie vnútra dverí som si všimol až pri písaní týchto riadkov, doteraz som nemal ani páru že tam je. Maisto si tu dalo naozaj záležať na detailoch. Perličkou na tom všetkom sú však bezpečnostné pásy, ktoré sú z gumy.

Model hodnotím veľmi pozitívne, zanechal na mňa perfektný dojem. Pôsobí nenápadne, ale keď mu človek dá šancu tak sa otvorí v celej kráse. Pre šikovných ľudí tu mám jeden tip. Môžete si dať do svetiel LED, ja som to urobil a vyzerá to ešte lepšie. Bolo to už dávnejšie tak sa ospravedlňujem za kvalitu fotky, ale LED už k dispozícií nemám.

Model predstavuje prvú generáciu Chevrolet Chevelle vo verzii SS. Vyrábala sa v rokoch 1963-1967. Vyrábala s v niekoľkých karosárskych verziách ako napríklad, 4 dverový sedan, 4 dverové combi, pickup, 2 dverový hardtop či coupé. Motory boli objemovo od 3.2L až po 6.5L s výkonom až do 280kW. Auto meria na dĺžku 5 metrov, čo je v USA stredná trieda.

Rozhodne by som výrobcu Maisto nepodceňoval, ako je vidieť na tomto modeli, vie robiť aj do detailu premyslené vozidlá a určite sa na nejaké ešte pozrieme.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s