SHELBY COBRA DAYTONA COUPE

Musím sa priznať, že človek mení svoj názor i keď sa predtým zatvrdil, že je to inak. I v mojom prípade to tak je a touto cestou sa chcem ospravedlniť chalanom z HOT WHEELS. Nie je to tak dávno, čo som tvrdil, že autíčka od HW sú na jedno kopyto. Chyba, ktorú si musím opäť priznať. V regále som natrafil na pomerne (ne)známy model celosvetovej histórie automobilového športu, Shelby Daytona. Osobne sa s nim u výrobcov modelov veľmi nestretávam, i preto som sa ulakomil vziať si ho domov na dnešnú recenziu. Veď posúdite sami, ako si HW poradilo s legendou menom Daytona. Nová séria FORZA HORIZON 4 má obsiahnutú zaujímavú históriu športových a upravovaných vozidiel. Bohužiaľ som nezobral celú sériu ale iba Daytonu a upravované Porsche 993 GT2, ktorého recenziu Vám isto prinesieme neskôr na našich stránkach Diecast & Plastic Models.

Celkovo model pôsobí atraktívne, ale až po tom, čo ho vytiahnete z blistra ukáže všetko čo si dizajnéri od HW pre nás pripravili. Viem, že mnohý z vás na to odvahu nemajú, ale hneď na začiatku vás ubezpečím, že to ani robiť nemusíte. My vám ukážeme do detailu všetko čo Daytona od HW na sebe má. Lakovanie i nálepky na autíčku sú v dobrej kvalite, tu a tam sa nájde miesto kde decal buď vypadol, alebo nebol dostatočne nanesený, no v skratke povedané, HW odviedlo dobrú prácu. Závodné pruhy umocňujú športový potenciál autíčka. Čo ma veľmi potešilo je množstvo prenesených detailov na autíčko z reálnej predlohy. Je síce pravda, že zvýraznenie týchto detailov je málo výrazné, ale ak sa pozriete na prednú kapotu, je posiata množstvom detailov,, ako je napríklad otvor na odvod horúceho vzduchu, či iné súčasti vozidla. Tu by som asi vytkol absenciu farebného zvýraznenia predných svetlometov a svetiel do hmly. Sú dominantou prednej časti vozidla spolu s dlhou kapotou. Škoda toho.

NEZABUDNITE OHODNOTIŤ NÁŠ ČLÁNOK NA FACEBOOKU, ĎAKUJEME.

Celkovo sú línie pomerne presne, až na detail menom “zadné pneumatiky”. Tie sú nepriamo úmerne veľké oproti predlohe a pôsobia obrovsky. K tomu je samozrejme prispôsobená i zadná časť autíčka a blatníky sú tiež veľké. Inak sa HW snažilo všetky prvky zachovať, za čo som im naozaj vďačný pri tak peknom aute ako Daytona je. Kde som si zachrochtal je interiér a presklenie kabíny. Množstvo detailov v interiéri som sa snažil zachytiť i na fotografii, no veď sa mi zvážte či vám to naozaj stojí za vytiahnutie autíčka z blistra. Veľkou perličkou pre mňa bolo presklenie, nielenže na bočných okienkach HW zvýraznilo komunikačné okienka, ale na zadnom okne zvýraznili i nitovanie, ktorým je v skutočnosti zadné okno prichytené. Pod veľkým oknom je krásne vidieť rezervné koleso, ktoré už má ako taký reálny vzhľad. Tu by som to videl pre custom úpravu, “autičkári”, pozerám tým na Vás. Výmena kolies prenesie tento model do inej kategórie. Zadné čelo je strohé a nie veľmi atraktívne na pohľad, no som rád, že HW dodržalo všetky dôležité prvky a dobre ich zvýraznilo. Azda troška farebne zvýrazniť brzdové svetlá a je autíčko zas o kus bližšie k predlohe.

Keď sa prenesieme pohľadom na podvozok autíčka, tomu dominuje dvojica spárovaných, postranných výfukov pekne zvýraznená pod spodnou hranou bočných dverí a v chrómovej úprave sú naozaj impozantné. Celo chrómový podvozok taktiež ponúka niekoľko detailov, hlavne nitovanie podvozku a súčasti okolo prednej i zadnej nápravy nám napovie ako to v skutočnosti môže vyzerať. Zrejme asi najväčšou slabinou celého autíčka sú kolesá a to už pre spomínanú veľkosť. Tu sa už dostávam k celkovému hodnoteniu modelu. Stroho povedané, pôsobí pekne a exkluzívne na prvý pohľad. Verím, že snaha HW bola dostatočná i pri ostatných modeloch FORZA, ktoré spolu so značkou XBOX uvádzajú. S mierne upraveným pohľadom na hodnotu HW modelov, sériu FORZA a hlavne Daytonu odporúčam každému zberateľovi.


HODNOTENIE

Rating: 4 out of 5.

HISTÓRIA

Carol Shelby si začiatkom 60. rokov uvedomoval pre nadchádzajúce závody, že automobily s otvorenou strechou majú jeden veľký nedostatok a to nadmerný odpor vzduchu. Preto poveril konštruktérov o návrh novej aerodynamickej karosérie (Peter Brock) a nové odpruženie (Bob Negstad). Negstad navrhol i nové usporiadanie podvozku. Už roku 1963 bol dokončený prvý koncept nového Shelby. Na dolaďovaní aerodynamického tvaru karosérie boli povolaný i špecialisti z leteckej spoločnosti Convair. Pri konečnej testovacej fáze vozidla, bola nameraná maximálna rýchlosť 310km/h. Športové dvojdverové kupé bolo pripravené konkurovať Talianskemu Ferrari, ktoré v tej dobe dominovalo závodným okruhom. Počas rokov 1964 – 1965 bolo vyrobených šesť exemplárov. V roku 1965 sa Shelby ako prvý americký konštruktér dostal na prvé miesto v celosvetovom seriály automobilových pretekov FIA na prvé miesto. Počas svojej kariéry bola Daytona nasadená na všetkých významných pretekoch po celom svete, ako je 24 Le Mans, 12 Hours Of Sebring,  Nürburgring 1000km a pod., kde získala prvé miesta.

TECHNICKÉ PARAMETRE

  • Rozmer: 4150 x 1720 x 1180mm
  • Váha: 1043kg
  • Rázvor náprav: 2286mm
  • Motor: V8 4.7L
  • Maximálna rýchlosť: 310km/h

REKLAMA

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s