Maseratti MC12

Ferrari Enzo nepochybne patrí k výnimočným a unikátnym automobilom. Existuje však ešte výnimočnejšie auto ktoré používa práve techniku Enza. Je ním Maseratti MC12. Vozidlo je postavené na základoch Enza, je síce rozmerovo o trochu väčšie, ale to robí len karoséria. Najviditeľnejším spoločným prvkom je čelné sklo, ktoré je identické. Maseratti používa aj rovnakú prevodovku a motor V12, ktorý je však jemne upravený. Celkovo bolo vyrobených 62 kusov, z toho 12 ako pretekársky špeciál. Pri tomto čísle je Enzo tuctové auto.

Aby sme Ferrari len nekrivdili, treba povedať že jeho maximálna rýchlosť je o 20km/h väčšia a ručička sa zastaví na 350 km/h. MC12 vzniklo za účelom vrátenia značky Maseratti do motoršportu. Cestné verzie boli nevyhnutné pre homologizáciu do seriálu FIA GT. Pravidlá si vyžadovali 25 kusov. Keďže bol o auto enormný záujem, tak značka postavila celkovo 50 kusov, kde jeden sa predával za cenu €600 000. Motor mal objem 6.0 litra dosahoval výkon 463kW. V modifikovaných verzií prežíva tento motor dodnes a nájdeme ho v modeloch GTC4 Lusso, a 812 Superfast. V druhom spomínanom modeli dosahuje výkon 588 kW a objem bol navýšený na 6.5 litra.

Model je vyrobený podľa reálnej predlohy. Vitaphone Racing je tím pochádzajúci z Nemecka. MC12 začali používať v roku 2005 a vyhrali celý seriál, čo zabezpečilo Maseratti pohár konštruktérov. Treba povedať že Ferrari predbehli takmer o dvojnásobný počet bodov (239 oproti 125 bodov). Vitaphone Racing vyhral s MC12 celkovo 5 tímových titulov za sebou. Sezóna 2009 bola pre vozidlo posledná vo farbách tímu.

Model sa snaží dosť verne kopírovať vzhľad reálneho vozidla. Niektoré logá síce verne neodpovedajú, ale ako celok vyzerá veľmi vierohodne. Nálepky sú však vyvedené v celkom dobrej kvalite, niektorú ako keby jemne rozmazané pretože nemajú ostré hrany, ale ja to viem prepáčiť. Čierne lakovanie je urobené pomerne kvalitne. Pri modrom to však už nie je tak kvalitne a namiesto ostrých hrán vidno rozptyl laku. Škoda, mohli si dať viac záležať. Čo ma dosť na tom modeli irituje, je nasávanie vzduchu na streche. To je vyrobené z plastu a nie je na pevno. Vôľa je dosť veľká  a keď ho máte v rukách tak to kazí dojem z modelu. Pekným doplnkom je však gumená anténka pred čelným sklom.  Na podvozku nenájdeme nič okrem snahy vyobrazenia difúzora.

Milým potešením je podstavec na ktorom je auto priskrutkované. Predpokladám že tie úchyty po stranách sú kvôli spájaniu podstavcov. Mám síce ešte jeden model z tejto série, na ktorý sa pozrieme niekedy tiež, ale mám ich pekne v krabičke, no sľubujem že to vyskúšam. Celkovo hodnotím model ako pekný nato že stojí do 6€.  Treba si uvedomiť že sa nejedná o model pre dospelých zberateľov, keďže je od troch rokov. Za mňa má hlavne plus že je podľa reálnej predlohy a celkovo je táto séria dosť vydarená. Zatiaľ čo tým nepodarkom v mierke 1/64 na ktoré tu máme článok by som sa vyhol, tomuto by som šancu dal.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s