Chevrolet Corvette 1963

HOMEGARÁŽRECENZIE MODELOV – Chevrolet Corvette 1963

Chevrolet Corvette patrí nepochybne medzi ikonické vozidlá Spojených Štátov Amerických. V 50. rokoch začali za „veľkou mlákou“ naberať na popularite športové vozidlá. Keďže Americkí výrobcovia vo svojej ponuke takýto model nemali, podiel im ukrajovali Európski výrobcovia, ako Jaguar, či Alfa Romeo. Prvou značkou medzi domácimi bol koncern General Motors, ktorý chcel kus podielu aj pre seba. V roku 1953 bol predstavený koncept vozidla Chevrolet Corvette, ktorý obdržal ovácie publika. Sériovej výrobe tak nič nebránilo. Ako interiér, tak aj exteriér boli naozaj podarené, bohužiaľ technika pod kapotou zaostávala vo veľkej miere. Motor V6 dokázal rozhýbať vozidlo na maximálnu rýchlosť 169 km/h, zatiaľ čo európske vozidlá prekračovali métu 200 km/h. Záujem o „Vette“ tak začal slabnúť. Záchrana prišla koncom roku 1955 kedy sa začal montovať nový V8 motor. Treba povedať, že to bolo o päť dvanásť, pretože v roku 1955 sa predalo iba 700 kusov. Od tohto času už Corvette na predajoch stúpala, aj keď svojho stvoriteľa, GM, pekne potrápila a venoval sa jej celý čas.

Keďže model vstal doslova z mŕtvych a zbieral aj vavríny v pretekárskych súťažiach, prišla na trh v roku 1962 druhá generácia. Ihneď pri svojej premiére dostala prezývku Sting Ray, vďaka zadnej časti, ktorá pripomína hrot raje. V prvom roku produkcie bolo predaných 21 513 kusov. Zákazníci sa však sťažovali na výhľad smerom vzad, a tak od roku 1964 vozidlo dostalo celistvé zadné sklo. Dnes sú kúsky s predeleným sklom dosť vzácne a patria medzi najdrahšie Corvetty všeobecne. GM s modelom ukázalo že aj USA dokáže postaviť skutočné športové auto, s dobrými jazdnými vlastnosťami a zaujímavým dizajnom. Dnes Corvette píše históriu už svojou ôsmou generáciou, ktorá však znamenala revolúciu a prešla na koncepciu motora v strede.

Model predstavuje verziu 1963 s predeleným zadným oknom a je vyhotovený vo veľmi peknej, svetlomodrej metalíze. Chrómované doplnky skutočne dobre dopĺňajú farbu a tvoria celkový vzhľad modelu. Jedná sa o oba nárazníky, prednú masku či postranné lišty. Avšak aj malé časti ako stierače, spätné zrkadlo, kľučky na dverách, či viečko plniaceho hrdla, sú vyhotovené v tejto úprave. Welly opäť ukazuje že na väčších modeloch si vie dať záležať a lakovaniu nemám čo vytknúť. Bez defektov sú aj vnútorné hrany po otvorené dvier, či kapoty. Celé to dopĺňajú ešte nálepky, kde ako prvé si všimnete vetracie otvory na kapote. Exteriér ponúka logo Corvette vpredu aj vzadu, a nápis Fuel Injection na bokoch vozidla. Pekným doplnkom sú vkladané zadné svetlá, pod ktorými si všimnete aj výfuky vykúkajúce z nárazníka.

Pod kapotou je umiestnený pekný detail motora, ktorý verne kopíruje reálnu predlohu. Všimnúť si môžeme dokonca uchytenie skrutiek, či nápisy Corvette na krytoch hláv. Kapota drží na svojom mieste, no približne od polovice zdvihu ide trochu ťažšie. Pomerne dosť detailov nám však ponúka aj interiér. Ten je vyhotovený taktiež dvojfarebne a niektoré časti sú lakované striebornou farbou. To sa týka stredového tunela a palubovky na mieste pre spolujazdca. Na mieste budíkov nájdeme nálepku, ktorá dodáva modelu dávku vierohodnosti. Pekným detailom je automatická prevodovka, čo si všimneme podľa voliča, alebo počtu pedálov. Samozrejmosťou je volant prepojený s prednými natáčacími kolesami. Stredový panel ponúka taktiež detaily, ale bez farebnej úpravy.

Kolesá sú prevedené v retro dizajne, s bielym pruhom. Ten však nie je na gume, ale je súčasťou disku. Tým si trochu výrobca pomohol, ale ťažia z toho obe strany, pretože zákazník ocení že sa mu ten pás časom neznehodnotí olúpaním. Dizajn kolies s centrálnou maticou je tak isto podarený, a tiež kopíruje pôvodný dizajn. Od kolies sa môžeme presunúť k podvozku. Aj tu sa výrobca celkom vyhral, a preto, ak bude model umiestnený vyššie a bude cez sklo vidieť podvozok, tak nikoho neurazí. Naozaj prepracovaná je predná náprava, ale aj pohonné ústrojenstvo. Vidíme prevodovku, či kardan smerujúci k zadnej náprave. Poteší však výfukové potrubie, ktoré sa tiahne od motora, až po zadnú časť vozidla, kde plynule prechádza do koncoviek, ktoré vytŕčajú, ako som už spomínal.

Musím uznať, že tento model je veľmi vydarený a príjemne ma prekvapil. Vyhotovený je v mierke 1:24. Pri vyberaní modelu mi padol ihneď do oka. Myslím, že výrobca tu nastavil latku dosť vysoko a za priaznivú cenu ponúka dosť „muziky“. Určite neurobíte chybu, ak sa preň rozhodnete, vystavený bude pôsobiť naozaj parádne. Výrobca ponúka ešte verziu v červenej farbe.


Prosím venujte pár sekúnd nášmu prieskumu o tom čo si myslíte o tomto článku. Meno ani Email nemusíte zdávať ak nechcete. Zozbierané údaje nám uľahčia nasmerovať obsahovosť i typografiu článkov. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s