MAJORETTE Letecká technika

V našej redakcii sa venujeme takmer výlučne automobilom. Dnes sa ale presunieme do vzduchu a pozrieme sa na pár strojov, ktoré brázdia oblohu nad našími hlavami. Do rúk sa nám dostali 3 rôzne lietadlá a 2 helikoptéry od firmy Majorette. Helikoptéry sme už v redakcii mali ako súčasť setov, lietadlá ale nie.

Airbus A380-900

Airbus A380-900 je najväčšie osobne dopravné lietadlo na svete. Získalo prezývku SuperJumbo. Dokáže prepraviť až 950 pasažierov, s doletom 16 500 kilometrov. Pre predstavu, dokáže preletieť vzdialenosť Londýn – Hong Kong. V nákladnej úprave sa jedná o druhé najväčšie lietadlo na svete, hneď za Antonovom. Najviac týchto lietadiel vlastní letecká spoločnosť Emirates zo sídlom v Dubaji. V týchto farbách je vyhotovený aj model. Najviac detailov sa nachádza na krídlach, kde sú vyobrazené klapky.  Lakovanie je kvalitné,  aj na hranách je laku dostatok. Potlač je tak isto na vysokej úrovni. Samozrejme sa jedná viac o hračku ako o model. Avšak kvitujem že tu nie sú plastové časti. Lietadlo sa príjemne drží v ruke vďaka váhe.

Airbus A350-900

Pri Francúzskej firme ešte ostaneme.  Airbus A350 vznikol ako odpoveď na Boeing 787. V konfigurácii s označením 900, dokáže prepraviť až 440 cestujúcich. V tejto verzií ale vzniklo len málo lietadiel, bežná kapacita je 325 pasažierov. Udávaný dolet je 14 000 kilometrov. Na začiatku roka bolo vyrobených 350 kusov. Používajú ho aerolínie po celom svete. V našich končinách sa môžete stretnúť hlavne s nemeckou prepravnou spoločnosťou Lufthansa. K prevedeniu modelu opäť nemám výhrady. Medzery sú dostatočné hlboké a dobre viditeľné. Lakovanie a potlač opäť kvalitné, bez väčších nedostatkov.Boeing 787-9

Presunieme sa za oceán k výrobcovi Boeing a k modelu 787. V posledných rokoch tento typ veľa slávy nezožal, vďaka nehodám a uzemneniu všetkých strojov. Jedná sa však o momentálne najpoužívanejší typ na svete. Prepravná kapacita je 210 – 330 cestujúcich na vzdialenosť 15 000 kilometrov. Za svoju popularitu vďačí hlavne spotrebe a efektívnosti. Výrobca sa rozhodol pre sfarbenie American Airlines. Podľa mňa ale netrafili úplne farbu. Reálne lietadlá vyzerajú byť trochu svetlejšie.  Inak je model opäť vyrobený kvalitne bez väčších nedostatkov.

Bell 429

Od lietadiel sa presunieme k helikoptéram. Do rúk sa nám dostali prevedenia záchranných zložiek.  Policajný typ v čierno bielej farebnej kombinácii predstavuje vrtuľník používaný v štáte Virginia.  Na chvoste je dokonca rovnaké registračné číslo. Vrtuľník v hasičskom prevedené sa mi dohľadať nepodarilo, zrejme reálna predloha nie je, čo nasvedčuje aj fakt, že na chvoste sa nenachádza registračné číslo. Prevedenie je však vcelku pekné a ihneď Vám príde na um že sa jedná o hasičov. Posledným tretím členom je zdravotnícke prevedenie zo štátu New York. Model od MAJORETTE sa mi páči. Prevedenie je síce jednoduché ale vyzerá to dobre. Keď ich je viac vedľa seba, tak to vyzerá veľmi pekne.

Eurocopter EC145

Druhým typom helikoptéry je Eurocopter EC145. Policajné prevedenie je úplne totožné ako to, ktoré sme videli v Policajnom sete. Žlto-červené prevedenie pochádza z Francúzska. Jedná sa o vrtuľník v službe civilnej obrany. Posledným červeno-bielym prevedením je letecká záchranná služba z Nemecka. Na rozdiel od modelu ktorý bol v policajnom sete, tu boli lyžiny v poriadku a vrtuľník „nepadal na zadok“. Tiež predné okno drží na mieste bez akejkoľvek vôle. Osobne sa mi viac páči Bell, to je ale skôr tvarom než prevedením. EC rozhodne viac poteší európsku klientelu vďaka prevedeniu tunajších záchranných zložiek.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s