Škoda 200RS

V tomto roku oslavuje svoje 50te narodeniny Škoda 110R. Krásne coupé, odvodené od modelu Škoda 100, ktoré malo prezývku Porsche Východu. Automobil sa samozrejme využíval aj na preteky typu Rally. Svoj vrchol dosiahol v roku 1977, keď vyhral slávnu Rally Monte-Carlo. Tomu všetkému predchádzal ale sled rôznych udalostí, na začiatku ktorých stála Alpine A110.

4o má spoločné Alpine a Škodovka? Nič. Problém bol na závodných tratiach, kde istý Vladimír Hubáček, ktorý zdedil Alpine po svojom otcovi, vyhrával všetko čo sa dalo. Továrenské či súkromné tímy so škodovkami nemali šancu. Modeli 110R Rally a 120 S Rally s objemom 1.1, a 1.3 litra boli úspešné iba vo svojej kategórii. Pre Škodu to bolo potupné, a tak v roku 1973 začali práce na vlastnom pretekárskom špeciály. V hre bolo množstvo nových variantov, umiestnenia motora pred zadnú nápravu, zmena prevodovky z tatry, všetko sa prepočítavalo na počítači od IBM. Nakoniec ale automobilka zostala pri pôvodnej konfigurácii. Medzi prototypmi sa objavil aj model s motorom uprostred. Na prekvapenie všetkých, ale táto konfigurácia nefungovala, a vozidlo sa chovalo horšie ako pri motore uloženom vzadu. Bolo príliš nedotáčavé a neovládateľné.

Aerodynamika sa vylepšila znížením strechy a rozšíreným blatníkov. Na odľahčenie sa použil na strešnom panely a vonkajších dverách hliník. Odlišný materiál sa použil ešte na veko motora, ktoré bolo vyrobené zo živice a sklených vlákien. Bočné okná vozidla boli vyhotovené z plexiskla, opäť kvôli váhe. Vďaka všetkým úpravám klesal váha o 85kg na finálnych 720kg. Predná časť vozidla bola upravená, kvôli umiestneniu náporového chladiča. Kvapalina bola k motoru privádzaná pomocou oceľových trubiek. Palivo do motora vháňala dvojica čerpadiel, z nádrže, ktorá sa nachádzala pod prednou kapotou.

Predná náprava vychádzala zo sériovej Škody 100, avšak, bola modifikovaná. Silnejšie a dlhšie ramená, pružiny od firmy Koni Sport, a brzdový systém vyvinutý v spolupráci s firmou Girling. Zatiaľ čo na prednej náprave sa nachádzali kotúčové brzdy, vzadu ostali bubnové. Samotný motor pochádzal z modelovej rady Š 720, ktorá sa nakoniec do výroby nedostala. Pre potreby motošportu museli motor ale výrazne upraviť. Konštrukcia motora umožňovala pomerne jednoducho vytvoriť viacero verzií. Pod kapotou preto bol objem 1,7L a 2,0L. Vŕtanie 87mm bolo zachované, odlišovali sa iba zdvihom piestu, 74,5mm proti 84mm. Oba agregáty disponovali suchou kľukovou skriňou. Vozidlo s menším objemom a výkonom 154 koní, dostalo názov 180RS. Pre agregát s výkonom 163 koní, vzniklo označenie 200RS. Keďže sa prevodovka od Tatry neosvedčila, voľba padla na päť stupňový manuál od firmy Porsche.

Celkovo vznikli 3 prototypy pričom dve boli 200RS. Výsledné auto na papieri vyzeralo naozaj dobre. Pohotovostná hmotnosť 800, respektíve 805kg, maximálna rýchlosť 210 km/h. V roku 1974 boli prvýkrát nasadené do boja. Prvá sezóna v roku 1974 škodovke ešte úplne nevyšla, ale, vytýčila smer. V roku 1975 na Rallye Šumava brala prvé dva miesta a na nasledujúcej Rallye Košice, brali zlato opäť. Lenže FIA pracovala na nových predpisoch ktoré vylučovali homologizáciu sériových špeciálov, ba naopak, nastupovať mali autá postavené na sériových prevedeniach. Tu sa skončil príbeh Škody 200RS, ktorá vznikla len v troch kusoch, a začal sa písať príbeh slávnejšej sestry, Škody 130RS.

Model od firmy FOX18 už na prvý pohľad vyzerá ako veľmi kvalitný. Lakovanie je naozaj výborné bez akýchkoľvek chýb. To isté platí pri polepoch, ktoré sú v početnom množstve. Precíznosť a vypracovanie detailov, ohurujem na každej časti modelu. V prednej časti sú to hlavne zámky kapoty, či odvetrávacie mriežky. Najviac ale dominujú svetlomety, obzvlášť svetelná rampa. Za zmienku stoja aj vkladané smerové svetlá na prednom spojlery. Môj najobľúbenejší detail je chrómovaná lišta okolo okien. Naozaj pôsobivé, že nie je len nafarbená, ale je to samostatný kus. Zadná časť sa tiež nenechá zahanbiť. Svetlá a odvetrávaciu mriežku dopĺňa dvojica koncoviek výfuku. Aj tu si môžeme všimnúť zvýraznené zámky veka motorového priestoru. Detaily sa presúvajú aj do interiéru, ktorý je síce horšie viditeľný kvôli mierke, a malým oknám, o to viac si ale výrobca zaslúži pochvalu že sa mu venoval. Bezpečnostné pásy na sedadlách, ochranný rám kabíny, dokonca nálepky na budíkoch. Naozaj si dali záležať. Kolesá v dvojfarebnom prevedení sú tiež vyhotovené bezchybne. Všimnite si zásterky za zadnými kolesami, pekný detail. Model nie je určený na hranie, množstvo vkladaných dielov by sa mohlo pri manipulácii veľmi ľahko poškodiť. Výrobca preto dodáva model priskrutkovaní na podstavci, ktorý obsahuje informáciu o názve vozidla, posádky, ako aj podujatí.

Touto cestou sa chceme poďakovať spoločnosti FOX18 za venovanie modelu pre tento článok. Už teraz pre Vás pripravujeme články o Ďalších modeloch od tejto firmy, máte sa na čo tešiť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s