BATMOBIL ALEBO LINCOLN?

Začneme dnes slovom božím. “Jediným a pravým Batmanom je Christian Bale”. Ako fanúšikovia Batmana a jeho života sa riadime tým to prikázaním, ale nesmieme zabúdať, že pokusov o stvárnenie Batmana bolo neúrekom. Nejdem ich menovať. Bolo by to rúhanie. No ako zberatelia uznávame všetky technologické hračky týchto tipikov v čiernom s premaľovanými viečkami očí na čierno.

Pôvodným TV seriálom Batman zo 60. rokov to všetko začalo. Ako správny bojovník proti zlu sa nezaobišiel bez technologických hračiek a vymožeností, ktoré mu pomáhali proti zločincom Gothamu. Zrejme najviac využívaným pomocníkom je Batmobil. Sériu hračiek netopierieho muža odštartoval Batmobil, ktorí vznikol z konceptu málo známeho Lincoln Futura a ešte väčším prekvapením je, že vznikol v Talianskych dizajnových kanceláriách Fordu v roku 1954.

Aj preto skončil v našom nákupnom košíku tento model Batmobilu od HOT WHEELS. Už nás prešla mánia zhŕňania modelov HW, ale musíme uznať, že z času na čas sa objaví z dielne MATTEL naozaj niečo zaujímavé. Prvky ktoré znázorňujú Batmobil, sú na tomto modely dobre viditeľné a znázornené. Azda najviac pútavými prvkami modelu sú zadné plutvy a futuristická celopresklenná kabína. O interiéry modelu už troška pochybujeme, ale v duchu HOT WHEELS ide o štandard. Až na modré plamene, tie tu naozaj nemuseli byť. Autíčko malo mať jednoduchú čiernu farbu s červenými linkami a bolo by to dokonalé. Ale nevadí.K zaujímavému pohľadu na podvozku autíčka ktoré ponúka veľa “plechariny”, kotvenej skrutkami sme sa veľmi potešili. Ramena predných kolies na prednej náprave sa tiež podarilo dizajnérom priznať za čo majú u nás bod. Použité kolieska, tiež pripisujeme k dobru, nakoľko sa približujú k pôvodným diskom na originálnom Batmobile.

Je zaujímavé čo sa našim dedom a otcom zdalo ako vrchol technológii, pre nás je to už len predstava v retro štýle. No pre znalcov je to kus POP kultúry a niečoho čo budovalo generácie fanúšikov Batmana. I preto si tento model od HOT WHEESL zaslúžil našu pozornosť. A vám ostatným, tiež nezaškodí mať tento model v zbierke.

Text a Foto: Diecast & Plastic Models


Prosím venujte pár sekúnd nášmu prieskumu o tom čo si myslíte o tomto článku. Meno ani Email nemusíte zdávať ak nechcete. Zozbierané údaje nám uľahčia nasmerovať obsahovosť i typografiu článkov. Ďakujeme

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s