GT-R / STÁLE ŽIVÁ LEGENDA

V roku 1969 sa japonský inžinier Shinichiro Sakurai rozhodol, že svet si zaslúži nový smer Japonských automobilov. Povedal si, že už bolo dosť malých osobných a úžitkových mini autíčok. Sadol za rysovaciu dosku a dal sa do práce. V tej dobe samozrejme ešte nemohol tušiť aký úspech bude mať jeho dieťa. No vsadil na istotu japonskej precíznosti, zmyslu pre detail a v neznámych vodách automobilov so športovým srdcom, navrhol legendu menom Skyline GT-R. Aby som bol presnejší. Model Skyline, sa už v tej dobe vyrábal, ale iba ako klasický osobný voz, ktorý nebudil veľkú mienku športového vozidla, bol predovšetkým určený pre majetnejšie vrstvy, podnikateľov a politikov. Je samozrejmé, že od takého vozu by nik nečakal nič rebelské. Ale rok 1969 zmenil všetko, tento rok zmenil automobilový svet, len o tom ešte nevedel.

Dnes sa už samotné GT-R teší 12 generácii a z kategórie športových automobilov za postupne model prepracoval do VIP triedy super športov. Mnoho dizajnérov, tuningových spoločností po celom svete venuje starej dáme veľa pozornosti a právom. Zo sveta automobilov sa musel teda zákonite preniesť aj do sveta zberateľských modelov. Nie je možné ani vypočítať, koľko je zberateľských verzií Skyline GT-R, no my sme si pripravili lahôdku z dielne INNO 64. Mnohý z vás, ktorí zbierate Hot Wheels autíčka…radšej tento článok ďalej nečítajte. Je to len pre vaše dobro. Nechceme vás pripraviť o pocit dokonalosti z vašej zbierky. INNO nasadilo latku modelov v mierke 1/64 tak vysoko, že máloktoré autíčka v tejto mierke jej môžu konkurovať.


Než budeme pokračovať ďalej je treba si povedať čo znamená Mine’s?

Ide o uznávanú japonskú, tuningovú spoločnosť. Firmu v roku 1985 založil Tsuzo Niikura. Ako jedna z prvých spoločností inštalovali do automobilov programovateľné riadiace jednotky umožňujúce meniť výkon automobilu. Dnes sa spoločnosť okrem návrhu tuningových špeciálov venuje aj vývoju súčiastok do automobilov, od ventilov až po kompresné motory. Taktiež jej ponuka zahŕňa i vývoj softvérov pre rôzne značky japonských automobilov. Viac o spoločnosti Mine’s , nájdete na ich oficiálnej stránke www.mines-wave.com


Model Nissanu je dodávaný na podstavci z pekného lešteného plastu so signovaním modelu. Protiprachový kryt pôsobí masívne a celok obalu uzatvára štýlový papierový prebal. Výrobca sa snaží čokoľvek na autíčku dotiahnuť do dokonalosti. O tom svedčia i hliníkové disky. Línie R32 sme prešli podrobným prieskumom z fotiek na internete a musíme uznať, že toto je gól do bránky každému zdanlivému modelu v tejto malej mierke. Množstvo vkladaných detailov ako sú predné, zadné svetlá a blinkre nie sú nič, proti tomu čo ponúka prepracovaný a hlavne farebný interiér modelu. Len sa pozrite na sedačku jazdca. Áno sú tam aj bezpečnostné pásy v krásnej červenej farbe.

Lakovanie a nálepky modelu opäť bodujú a niet im čo vytknúť. Ručná práca na modeloch je odvedená dokonale. Nikde sme nezaznamenali stratu pigmentu, ani roztrhnuté nálepky, či iné vady v povrchovej úprave. Ryhovanie detailov ako napríklad vyznačenie dvier, nárazníkov či tvarovanie prednej kapoty je na vysokej úrovni. Predná maska s úzkym grilom medzi svetlami dokonale imituje reálnu predlohu a perličkou ostáva viditeľný chladič cez predný nárazník.

Jeden nedostatok tu však je. Nie v kvalite spracovania, ale v podobe použitého materiálu. Za cenu modelu presahujúci hranicu 15 EUR, sme čakali, že výrobca podvozok vyrobí z kovu. No nie je tomu tak. Jednou výhodou plastu je, že dokáže dizajnér navrhnúť viac detailov. Čo sa nakoniec aj podarilo. Ale pre nás by mal väčšiu váhu ak by bol podvozok kovový. Množstvo detailov na podvozkovej „placke“ dolaďujú vkladané plastové detaily v podobe výfuku, spodnej časti motora a naviac sú aj farebne zvýraznené.

Záverom len povieme toľko. Tak ako samotná práca tuningovej spoločnosti Mine’s, tak aj precíznosť a kvalita modelov INNO, idú ruku v ruke na rovnakej úrovni. Sme radi, že sa nám taký skvost akým je R32 dostal do ruky a mohli sme sa s nim trošku zblížiť. Za poskytnutý model do recenzie ďakujem obchodu www.arthuro.sk.

Text a Foto: Diecast & Plastic Models

Prosím venujte pár sekúnd nášmu prieskumu o tom čo si myslíte o tomto článku. Meno ani Email nemusíte zdávať ak nechcete. Zozbierané údaje nám uľahčia nasmerovať obsahovosť i typografiu článkov. Ďakujeme

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s