Ikonická 917

Je to už viac ako 50 rokov kedy na svet prišla ikonická, niekoľkonásobná premožiteľka Le Mans. Je to už viac ako 50 rokov čo neprestáva nadchýnať svojím výkonom i pôvabom mladé i staršie generácie. Je to už viac ako 50 rokov čo Porsche na svet priviedlo model 917.

V roku 1969 bol prvýkrát uvedený na výstave v Ženeve prototyp s označením 917-001 a svet sa zmenil. Porsche oznámilo výrobu 25 kusov pre nadchádzajúce ročníky Le Mans. V roku 1970 úspešne prešli homologizáciu a kritérií FIA. A prišlo prvé víťazstvo Le Mans.


REKLAMA

S plochým 12-valcovým motorom navrhnutým Hansom Metzgerom, ktorý tiež schvaľoval celkový dizajn modelu 917, bol automobil vytvorený s jedným cieľom. Ovládnuť 24 hodinové preteky, predovšetkým 24 hodín Le Mans. Porsche 917 tento cieľ splnilo. Mnohý si tento model predovšetkým spájajú so sponzorskými farbami GULF. Niet sa čo čudovať. Spojenie dokonalých liniek s pôsobivým náterom sa vrylo do predstáv mnohým generáciám fanúšikov automobilového športu.

K 50. výročiu sa rozhodlo vedenie Porsche Múzea v Nemeckom Stuttgarde pripraviť zreštaurovanú verziu prvého prototypu 917-001. Bohužiaľ táto expozícia je už v terajšej dobe zmenená, no prototyp ostal stálou súčasťou expozície.

A čo bude ďalej? Skúste si pozrieť koncept návrhu novej 917ky. Ide o poctu víťazstva Porsche v pretekoch Le Mans v roku 1970. Či sa koncept dočká výroby pár kusov ukáže len čas. Na obrázku je model 1:1, bohužiaľ vyrobený len ako nefunkčná maketa.

Prosím venujte pár sekúnd nášmu prieskumu o tom čo si myslíte o tomto článku. Meno ani Email nemusíte zdávať ak nechcete. Zozbierané údaje nám uľahčia nasmerovať obsahovosť i typografiu článkov. Ďakujeme

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s