ŽLTÝ ANJEL

Nástupom modelu Ford Transit v roku 1965 sa možnosti prepravy nákladu, ale i osôb zjednodušili. Získali rozmer v podobe pomocníka, ktorí sa v dnešnej dobe teší už 4. generácii. Jeho ceste ktorá podnikateľom, rôznym štátnym zložkám, záchranárom a iným pomohla budovať ekonomiku mnohých štátov treba pripísať veľa zásluh a vďaky. Veľa výrobcov modelov toto auto stvárnilo v rôznorodých prevedeniach a variáciách. Nie inak tomu je aj u spoločnosti OXFORD, ktorej model v mierke 1/76 dnes predstavíme.

Nejde o novinku z produkcie anglickej autíčkarskej spoločnosti. Myslím si, že ešte je možné v niektorých špecializovaných predajniach daný model kúpiť. Možno vás článok a fotografie k tomu inšpirujú. Na našom blogu sa so spoločnosťou OXFORD nestretáme prvý krát. Mnohí z vás poznajú kvality ručnej výroby modelov, ktorou sa firma stále pýši. Množstvo detailov a dokonalých línií v malej mierke ocenia všetci, ktorým sa modely OXFORD dostanú do rúk. Ja osobne oceňujem na modeloch množstvo dobre navrhnutých kovových dielov, ktoré vždy výrobca dopĺňa o množstvo plastových dielov. Modely i keď sú malé v rukách váhou nestrácajú. Vždy pôsobia kvalitne.


REKLAMA

Žltá verzia „odťahovky“ Tranzitu ma nesklamala. Množstvo detailov počnúc predným grilom na prednej maske chladiča s dobre navrhnutým nápisom FORD, doplnené o  dvojicu guľatých svetlometov je dokonalé do najmenšieho detailu. Našli sa však aj nedostatky. Lak je na môj vkus preriedený, čo je najlepšie vidieť v ryhovaných detailoch karosérie kabíny a okolo nich. Podkladová farba preniká cez farbu, čo nie je zvykom u OXFORD. Naopak farebne zvýraznené detaily ako sústava zadných brzdových svetiel je dokonalá a drží kontúry. To iste platí o nálepkách ako sú ŠPZ a reklamný nápis na dverách kabíny. Jednoduchá rampa autíčka dominuje celému modelu. Rám je z kovu, ale pojazdová plocha je už z plastu.

Masívna kabína, osadená bezpečnostným majákom používaným pri preprave nákladu, ako som už spomínal má dokonalé navrhnuté časti karosérie. Oceňujem i zvýraznené kľučky na dverách chrómovou farbou. Interiér kabíny je členitý s množstvom detailov. Samozrejme, že som nečakal farebné odlišnosti a v čiernej farbe množstvo význačných detailov zaniká. Pri podrobnejšom prieskume sa však dajú pomocou svetla lepšie detaily identifikovať. O jednoduchosti môžeme však hovoriť v prípade podvozku a rámu autíčka. Tu si výrobca veľa námahy nedal a kovový rám podvozku navrhol v strohom štýle. Jedinou svetlou výnimkou sú dobre navrhnuté gumené pneumatiky s výrazným dezénom. Disky v čiernej farbe s dobre navrhnutými poistnými skrutkami dokonale uzatvárajú prieskum krásneho modelu v nezvyčajnom prevedení.

Aby som objektívne zhrnul celý model. Na chybu laku nie som u OXFORD zvyknutý, a budem to považovať v ich prípade za vážny nedostatok. Ten však do určitej miery vyváži štandardné, dokonalé navrhnutie modelu počnúc líniami a inými doplnkami. Som veľmi rád, že som tento model doplnil do mojej zbierky a viac ju obohatil o netradičný zberateľský kúsok. Vám ostatným, ktorým učaroval model odporúčam sa po modeloch OXFOR viac poohliadnuť. Majú čo ponúknuť.


VÝROBCA: OXFORD MIERKA: 1/76 NÁZOV: AA FORD TRANSIT Mk1 RECOVERY

KLADY: množstvo presných detailov, precízne nálepky

NEDOSTATKY: lakovanie


REKLAMA

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s