PRAVÝ NÁSLEDOVNÍK DEFENDERA

HOME / Garáž / Zo Sveta Automobilov / Pravý Následovník Defendera

Kam zmizol pravý symbol chlapa? Kam zmizla ikona, ktorá povstala z trosiek Európy zničenej veľkou vojnou? Kam zmizol pravý um inžinierov? Je stratený? Vravím NIE! Prišiel a povstal, opäť silnejší. Zatieni dokonca i svojho predchodcu a následne i nepodareného syna, stále vyrábaného pod menom DEFENDER na Slovensku. No pochodeň pravých Off-Road Defenderov prevzal a verím, že ju ponesie s odkazom ďalej. Dámy a páni, stále sú na svete chlapi… predstavujem vám GRENADIER.

Prepáčte, ale musel som si úvodník troška vychutnať a zdramatizovať. Nakoľko pri pohľade na nový GRENADIER si neviem pomôcť. Je úžasný už na prvý pohľad a stále v sebe nesie prvky pravého DEFENDERA. Nechcem nejako veľmi znevažovať nový Land Rover, vyrábaný v Nitre, no ruku na srdce, nevedel by som si predstaviť lepší Off-Road na šíre plochy púšte Sahary, ako nový GRENADIER namiesto nového DEFENDERA. Už len fakt, že sklamanie z nového modelu Land Rover neskrýva už ani obecná verejnosť, a predaj či atraktivita modelu zaostala za predpokladmi, vidím počin spoločnosti INEOS ako krok správnym smerom.

Na čele spoločnosti INEOS, ktorá stojí za zrodom úplne nového Off-Road krásavca, stojí Dirk Heilmann, ktorý má už za sebou viac ako 20 ročnú prax v rámci spoločnosti. Na dizajne GRENADIERA sa najviac podpísala ruka šéf dizajnéra menom Toby Ecuyer, ktorý vedie celý projekt. Myslíme si, že ide o veľmi talentovaného dizajnéra, ktorý má za sebou nie len skúsenosti s architektúrou, ale i na návrhoch jácht, či plachetníc.

Hlavným zámerom nového konceptu GRENADIER bolo prevziať výhody pôvodného konceptu DEFENDER. Predovšetkým odolnosť, húževnatosť a vytrvalosť. Skomponovať ich s modernou technológiou a modernými materiálmi. Dať tak za vznik pravému, no modernému pracantovi, vhodnému nielen pre ľahký terén, ale aj mestské aglomerácie, ktoré mu nebudú cudzie. Konštruktérom išlo hlavne o to, aby dostali automobil tam, kde v minulosti bol pánom. Vplyvom pôsobenia zženštilosti do odvetvia tvrdých pracantov, sa odtiaľ sám vyprevadil. Myslím si, že modelom GRENADRIED nepohrdnú ani bezpečnostné zložky, farmári, ale ani nadšenci, ktorým stále v žilách koluje krv cestovateľa,  dobrodruha, alebo lovca. Jednoducho sa stále hodí do horských terénov, či ťažko dostupných miest. Proste všade tam, kde je nutná sila pravého Off-Road automobilu.  No aby som troška schladil vaše nadšenie, uvedenie modelu je plánované na rok  2022. Budeme si musieť ešte chvíľku počkať.

Ako zberateľa modelov ma napadla myšlienka, či sa už niektorá firma produkujúca miniatúry, zapodievala návrhom modelu nového GRENADIERA. Predovšetkým by som ju uvítal v mierke 1/18, ale aj menšej mierke 1/43 a samozrejme 1/64. Nakoľko si myslím, že mnohí fanúšikovia Land Rover túto novú ikonickú verziu nástupcu Defedera uvítajú.


REKLAMA

Zaujímavosťou vozidla je jeho pohonná jednotka. Tu si opäť praví muži troška vyrovnajú skóre zo zeleným šialenstvom robiacim viac škody ako osohu na celom svete menom eletromobilita. K pohonu bude GRENADIER využívať dieselový motor od BMW. Som zvedavý na tie emisie, ktoré zas niekto bude merať v zavretej garáži. Prevažná časť montáže bude prebiehať v novej fabrike v Bridgend, Južnom Walese, čo značí, že pravý duch anglického inžinierstva stále nevymrel a pokračuje ďalej. Konštruktéri sa netaja tým, že sa nechali inšpirovať mnohými vozidlami. Či už sa jedná o legendárny Jeep Willys, alebo Unimog od Mercedesu, no prevažná časť berie inšpiráciu od Land Rover Defender. Veríme, že INEOS svoju úlohu zvládne, čomu napovedajú prvé testy i fotografie, a snáď sa s ním stretneme i na našich cestách. Budeme držať palce, páni konštruktéri, a dúfam, že v mojej zbierke a  v mnohých iných zbierkach bude časom stáť malý model GRENADIER.

Stiahnite si PDF verziu článku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s