Mercedes AMG GT3 2016

Na oko kľudná atmosféra. Množstvo hlasov v éteri. Pohyb masy ľudí obslužného personálu, ale i dav prizerajúci sa z tribún nedávajú veľmi najavo očakávaný štart 24 hodinového pekla menom Nurburgring. Jeden z najtažších okruhov sveta otestuje nielen autá a ľudské svaly, ale i psychiku všetkých, ktorí viac ako 24 hodín nebudú schopní zavrieť oči. Sústava svetiel svieti na červeno, jazdci pevne upnutí v sedačkách nedajúc najavo napätie. Krásne ženy všade naokolo dokresľujú úžasnú atmosféru závodov. Po dráhe sa premáva čierne Bugatti Chirón a všetko smeruje k jedinému momentu. K momentu, kedy všetky plynové pedále závodných špeciálov na znamenie zelených svetiel padnú až na podlahu. Adrenalín zmiešaný s benzínom a dymom pálených gúm. To je pravá atmosféra menom Nurburgring. Kto vyhral ročník 2016 hádam nie je ani treba upresňovať.

Troška prozaický začiatok môjho článku mal navodiť predstavu, ako asi prebieha ten moment tesne pred štartom. V závodoch 24h Nurburgring sa udialo mnoho zaujímavých vecí, no ako to býva, víťazom je vždy len jeden. V seriáli 24 hodinového pekla v roku 2016 slávil úspech Mercedes. Model znázorňujúci úspešný voz zo stajne Black Falcon vám dnes predstavíme v mierke 1/64, z dielne spoločnosti SPARK. Model nám zapožičal eshop ARTHURO.SK, aby ste i vy mohli dostať pohľad na tieto modely. Aby som troška upresnil, prečo SPARK nie je SPARK, ale SPARKY. Spoločnosť SPARK v mierke 1/64 uvádza modely určené prevažne pre menších nadšencov automobilizmu v jednoduchšej verzii. I preto logo SPARK bolo troška omladené pre túto sériu a dostalo názov SPARKY. Klasickým blistrovým obalom a jednoduchou zberateľskou kartou dostatočne upúta vašu pozornosť každý model. Naviac SPARKY modely výrobca osadil na podstavec s jednoduchým patentom na uvoľnenie modelu. Toto sa mi na modeli veľmi páčilo. Žiadne krížové skrutkovače, žiadne atypické skrutky. Jednoduchá veľká plastová matka. Klik, otočíte a model je uvoľnený. Klik a opäť drží na podstavci. Je to už na vás, akú zvolíte alternatívu uskladnenia v zbierke.

Model v blistri je síce pôsobivý, no po vybalení sa pripravte na atak na vaše zmysly. Prevažne oči nebudú vedieť, kam skôr pozrieť. V rukách model pôsobí ľahko. No nedajte sa zmiasť. Skelet modelu je kovový, no podvozok a niektoré súčasti, ako je kokpit, či spätné zrkadlá, sú z plastu. Prepracovanosť modelu? Tá mi príde porovnateľná s modelmi ako sú Greenlight, či Auto World. Poviem len jedno. Kde sa hrabe Hot Wheels. Nechcem tým znevažovať HW, no je to dospelý model v mierke 1/64, čo sa o HW bohužiaľ povedať nedá.


Model pre recenziu venoval obchod ARTHURO.SK

Nálepky i lakovanie prešlo mojim drobnohľadom a musím uznať, že síce som našiel chyby, no nič výrazné, čo by stálo za pozornosť. Pri laku už budem troška kritický. Síce dobre kryje, ale nájdete pod lakom nečistoty. To by som u SPARKu moc nečakal. Sem tam sa objavila nedokonalosť v podobe vypadnutia nálepky. Taktiež farebné zvýraznené detaily sú na pomerne dobrej úrovni, no i tu je potisk miestami so známkami lajdáckej práce. Ak by som to mal prirovnať k dokonalosti menom INNO či TARMAC, nie je SPARKY zas veľmi ďaleko, no viac sa približuje ku kvalite HW.

Chcel som odmontovať plastovú placku, ktorá znázorňuje podvozok. No bohužiaľ je nitovaný. To je asi najväčší nedostatok. Strohý a bez akýchkoľvek detailov, až na sústavu difuzorov pod zadným nárazníkom. Naopak, interiér po presvietení svetlom cez okno je pastva pre oči. Množstvo detailov bohužiaľ cez malé okienka voľným okonom neuvidíte. A nakoniec viaclúčové disky kolies dokonale doladili vzhľad modelu podľa reálnej predlohy. Samozrejme pneumatiky sú gumené, no bez dezénu.

A čo na záver? Budem sa azda opakovať. Model je na pomery mierky 1/64 v tej dobrej skupine modelov. Nie síce ako INNO, ale je niekde v tesnom závese lacných, no presných modelov. Ja osobne zvažujem zadovážiť si viac týchto SPARKY modelov do zbierky. Pozornosť si určite zaslúžia. V mierke 1/64 je to zas niečo nové ako len ameriky a japonci. Veď zbierka má byť rozmanitá, nie plná rovnakých modelov v rôznych kabátoch. Tento model vrelo doporučujem.


VÝROBCA: SPARK MIERKA: 1/64  NÁZOV: Mercedes AMG GT3 2016

KLADY: lacný model s množstvom detailov

NEDOSTATKY: poškodené nálepky pri výrobe, nečistoty pod lakom


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s