F1 Corgi va. Altaya

Formulu 1 snáď nemusím nikomu predstavovať. Táto kráľovná motošportu je už medzi nami vyše 100 rokov. Aj keď svoju najväčšiu slávu má už možno za sebou a dnes sa neteší takej popularite ako kedysi, stále je vo svete sledovaná. Dnes tu máme 2 modely od rôznych výrobcov, rôznych stajní ale aj rôznych jazdcov. V krátkosti si preberieme všetko.

Stajňa Brawn GP vznikla 6. marca 2009, kedy Ross Brawn, šéf tímu Honda F1, odkúpil 100% podiel v pretekárskej divízii Honda. Za tým jazdil Jenson Button a Rubens Barichello. Osobne som tejto stajni fandil od začiatku, pretože sa mi páčilo sfarbenie monopostov, ktoré bolo maximálne jednoduché, bez sponzorov. Tým Brawn GP získal vo svojej prvej a jedinej sezóne majstrovský titul. Vyhrali 7 pretekov a mali 15 pódiových umiestnení. Paradoxne, štatisticky, podľa percentuálnej úspešnosti je na špici v histórii F1. Trofej zdvihol nad hlavu Jenson Button. Firma používala motory Mercedes-Benz, ktorý to následne využil a po skončení sezóny kúpil 75,1% podielu a po viac ako 50tich rokoch sa tak vrátil do F1.

Lotus v F1 je kapitola sama o sebe. Fungovanie tejto firmy je treba rozdeliť do dvoch hlavných etáp, aj keď je možné až do štyroch. Prvýkrát sa Lotus predstavil v F1 v roku 1958. Za tento tým, ktorý fungoval do roku 1994 jazdilo veľmi veľa dnes už legendárnych jazdcov. Spomeniem len zopár: Stirling Moss, Graham Hill, Emerson Fittipaldi, Ayrton Senna, či Mika Häkkinen. Získal 7 krát pohár konštruktérov a 6 krát titul majstra sveta pre jazdca. Dominovali predovšetkým v 60tych a 70tych rokoch. V rokoch 1994 a 1995 pokračovali ako Pacific Racing Lotus, ale žiadny úspech nezaznamenali. Potom sa značka z kolotoča vytratila a vrátila sa až v roku 2010 pod názvom Lotus Racing, a v roku 2011 ako Team Lotus.  V roku 2012 bol založený nový tým Lotus F1 Racing, ktorý však s automobilkou veľa spoločného nemal, len používal názov. Fungoval do roku 2015 a za tú dobu získal 2 víťazstvá a 25 pódiových umiestnení. Na konci roka 2015 bolo oznámené že stajňu kúpil Renault a tak sa Lotus opäť v F1 zanikol. V dnešnej dobe automobilku vlastnia Číňania a tak sa možno opäť vráti časom. Bolo by zaujímavé sledovať súboj s Aston Martinom ktorý ohlásil návrat do F1. Ale to je len moje prianie aby sa Lotus vrátil, mám tu značku rád.

Ale poďme na modely, ako prvý Brawn GP od Altaya. Na prvý pohľad vyzerá celkom solídne, ale naozaj len na prvý. Lakovanie nie je boh vie čo. Zákaldná biela má mierne žltý nádych, čo vidno pri ostatných doplnkoch, ktoré biele sú. Tak isto čierna a žlto-zelená farba nemajú všade ostré hrany a prechádzajú jedna do druhej, prípadne sú medzi nimi medzery. Záves ľavého kolesa je mierne povolený a tak je trochu na krivo. Žltá farba na krídelkách predného krídla tam je len tak capnutá, aby tam bola. O lakovaní ani nehovorím, pretože to vyzerá ako keby tam boli zalakované nečistoty (prach). Zaujali ma ale výfuky v zadnej časti, ktoré vyzerajú dobre. Tak isto aj svetlo, kde je potlač ostrá. Skritizujem ešte volant, je umiestnený zle a je obyčajný, to vidieť v porovnaní s modelom od Corgi. Pochváliť však musím dodávaný „leták“ na zadnej strane krabičky so stručným prehľadom.

Druhý model, Lotus od Corgi, je úplne iná liga. Cenový rozdiel tu je vidieť. Aj v rukách pôsobí oveľa pevnejšie a dokonca ja ťažšie ako Altaya. Lakovaniu nemám čo vytknúť, pretože som nenašiel žiadny výrazný nedostatok. Menší je na prednom krídle, kde chýba kúsok krémovej farby. To isté sa týka aj potlače. Všetko je pekne čitateľné s ostrými hranami. Tu dávam do pozornosti aj volant, ktoré má aj lakované tlačidlá. Tak isto pochválim aj jazdca, ktorý je spracovaný tiež lepšie. Za pozornosť stoja spätné zrkadlá, ktoré sú tiež kvalitne nalakované. Spomeniem ešte pneumatiky, ktoré sú oproti Altaya modelu tmavšie, a vyzerá to lepšie. Corgi dáva tak isto kartičku k svojmu modelu kde sú informácie ako o tíme, tak o pilotovi.

Aby som to nejak zhrnul. Ak ste fanúšik F1 a chcete pekný model, tak si radšej priplaťte. Nie žeby Altaya bola úplne hrozná, ale nízka cenovka sa niekde odraziť musela a pri bližšom pohľade to je vidieť. Keď som zobral modely do ruky tak som mal pri Altayi pocit že sa rozpadne, zatiaľ čo Corgi je pevné a ťažké. Ak však máte väčšiu zbierku monopostov, tak nedostatky Altaya sa tam stratia, a oživia zbierku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s