Mitsubishi Pajero Super Exceed

Značka BM Creations , ktorá pochádza z Hong Kongu je u nás neznáma. Rozhodne však stojí za prezentáciu, pretože má čo ponúknuť. Vyrába modely vo veľkostiach 1/64 a 1/18. Špecialitou je že ich modely majú vymeniteľné časti karosérie alebo ako v tomto prípade, pneumatiky. Cenovo sú síce drahšie, ale verím, že po prečítaní článku, a zhliadnutí fotiek, budete súhlasiť s mojimi slovami vyššie.

Model predstavuje druhú generáciu Pajera, vyrábanú v rokoch 1991-1999. Jedná sa o verziu Super Exceed, ktorá mala pod kapotou V6 3.0L s výkonom 105kW. Po úpravách v roku 1996 bol výkon zvýšený na 132kW. Myslím že Pajero nemusím bližšie predstavovať, pretože v našich končinách je pomerne rozšírené. Automobil si získal slávu aj v slávnej súťaži Rallye Paríž-Dakar. S celkovým počtom 12 víťazstiev sa radí na absolútny vrchol. V rokoch 2001-2007 zaznamenali 7 za sebou idúcich víťazstiev. Ďalší rekord trhli v rokoch 2001-2005, kde mali pódiové umiestnenie na 80% etapách. Dnešná doba však takýmto modelom nepraje a tak sa s Pajerom postupne lúčime.

Model verne kopíruje svoju predlohu celkovým sfarbením. Lakovanie je bez akýchkoľvek chýb, a to aj v oblastí otváranie dverí. Menší nedostatok nájsť v prednej časti medzi maskou nárazníkom. Tam je farby trochu pomenej. Nikde však nie je zbytočne hrubé, tým pádom hrany pekne vyznejú. Detaily ako predné či zadné logo, nápisy na bokoch karosérie sú tak isto vyvedené kvalitne. Zaujímavosťou je zadné okno, kde sa nachádza tretie brzdové svetlo aj vyhrievanie skla. Rozhodne potešia aj vkladné svetlá na oboch stranách vozidla. Vyzdvihnem ešte bočné nástupné prahy ktoré sú súčasťou podvozka ale precízne nalakované na strieborno.

Model má otváracie iba dvere, čo je možno na škodu, pýta si to ešte kapotu alebo dvere kufru. Po otvorení interiéru však čaká prekvapenie v podobe spracovania interiéru. Nie je to len obyčajný plastový odliatok ale palubovka je naozaj prepracovaná. Budíky a rádio sú dokonca vyhotovené pomocou nálepiek. Moje pozorné oko si všimol aj strieborné lakovanie vnútorných kľučiek na dverách. Na túto mierku rozhodne skvelý počin.

Podvozková časť sa tiež nenechá zahanbiť. Oba nápravy sú odpružené. Zaujímavé je ale odpruženie zadnej časti. Namiesto osi kolies, ako to býva zvykom, tu je odpružená časť podvozku. Uchytenie nápravy je približne v strede vozidla a os kolies je vložená do nápravy, ktorá celá pracuje smerom hore a dole. Zadná časť má však menší zdvih ako predná. K tomuto modelu výrobca dáva vymeniteľné pneumatiky.  Osobne sa mi model páči viac na terénnych gumách, nápisy tomu dodávajú šmrnc. Sú ale aj vyššie a širšie ako základné.

Pôvodne som mal model iba vypožičaný, avšak po osobnom kontakte som sa rozhodol že 13€ stojí za to aby som ho mal v zbierke. Už teraz sa teším na Suzuki Jimny od tejto značky, ktorý má funkčný predný navijak a vymeniteľné nárazníky.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s