1977 Pontiac Firebird Trans Am

HOME Garáž Recenzie1977 Pontiac Firebird Trans Am

Vo februárovom čísle magazínu Veterán sa dočítate o prvej generácii Pontiacu Firebird. Ako vznikol, prečo vznikol, súrodenec ktorého auta to je a tak. Preto Vás tým v tomto článku zaťažovať nebudem. Pozrieme sa na facelift druhej generácie, v podaní výrobcu Hot Wheels. To je v našich končinách asi najzbieranejšia značka, pretože jej výrobky sú najdostupnejšie, samozrejme aj to má svoje ale.

Hot Wheels nájdete v našej krajine v pomerne každom hračkárstve či obchodných reťazcoch. Ceny sa pohybujú od 1€ do 2.49€ za kus. Avšak Hot Wheels vyrába aj Premium verzie svojich autíčok. Vyznačujú sa vyššou cenou, od 8.99€, kvalitnejším spracovaním, gumenými kolieskami, kovovým podvozkom, či väčším množstvom detailom, ako napríklad svetlá. U nás sú ale len veľmi ťažko zohnateľné v kamenných obchodoch a keď ich už dostanú, tak väčšinou sú ihneď vypredané. Preto množstvo zberateľov volí E-Bay, či iné zahraničné portály. Osobne mám tento model kúpený cez e-bay, až z ďalekej Austrálie.

Firebird prišiel práve v roku 1977 s faceliftom, ktorého dizajn považujem za veľmi vydarený. Výbava Trans Am bola špeciálna verzia, ktorá upravovala výkon, pruženie, riadenie, či pridávala rôzne vizuálne doplnky. V našom prípade to bol práve obrovský Fénix na kapote, či rôzne doplnky zlatej farby. Farebných variant bolo viacero, avšak práve táto čierno-zlatá je najznámejšia. Svoju popularitu si film získal aj na základe filmu Policajt a Bandita. Film pochádza rovnako z roku 1977 a celkovo má tri časti. Paradoxne, vozidlo aj napriek názvu Trans Am, nikdy v tomto šampionáte nepretekalo.

Model od Hot Wheels radím k tomu lepšiemu. Vizuálom by som sa ho nebál prirovnať k modelom od Auto World, Greenlight, či Johnny Lightning. Lakovanie úplne bez chyby, s dostatočnou hrúbkou a leskom. To isté platí aj o potlači.  Každý jeden kúsok, je presne na svojom mieste, či sú to v prednej časti štyri hlavné svetlá, zlatý lem masky alebo logo Pontiac. Zaujímavosťou je zadné EČV, ktoré korešponduje so značkou na aute z filmu. Avšak tu upozorním na jednu vec, vo filme bol použitý ročník 1978 a celkovo sa nie úplne podobá. HW si skôr bralo inšpiráciu z reálneho modelu. Podľa mňa to je ale pozitívum, takto vyzerá neskutočne dobre. Mám ale pocit, že auto vyzerá ako Hard Top, a strechu ako keby výrobca trošičku znížil oproti originálu.

Zahanbiť sa nenechá ani celokovový podvozok. Dominuje mu takmer kompletné výfukové potrubie. Od zvodov pri motore, cez katalyzátory, až po štvoricu koncoviek v zadnej časti. Vzhľad dotvárajú zlaté disky so strieborným ráfikom a gumenými pneumatikami. Trochu mi bije do očí väčšie zadné koleso, asi jediná vec čo vytýkam tomu modelu, keby bolo o kúsok menšie, bolo by to možno krajšie. Aj napriek tomu sa mi tento model veľmi páči.

One thought on “1977 Pontiac Firebird Trans Am

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s