Taliansky smoliar.

HOME Garáž RecenzieTaliansky smoliar


Zmyslom závodov Le Mans je síce vyhrať. Ale ide tu aj o viac. Predovšetkým chcú konštruktéri a výrobcovia ukázať, že ich automobil zvládne dokončiť 24 hodinové peklo na plný výkon. Každý vážny tvorca automobilov sa zúčastní, alebo v minulosti zúčastnil týchto závodov. A čo by to boli za závody bez značky Lamborghini, ktorá v 80. rokoch slávila úspechy s modelom Countach. Herci, slávne osobnosti, bohatí majitelia veľkých spoločností podliehali čaru superšportu z Bolognese. Ibaže vec sa má inak…

Za zrodom konceptu Lamborhini QVX nestojí samotná spoločnosť Lambo, ale britský podnikateľ a dovozca Lambroghini do Anglicka, David Jolliffe. Po mnohých zákazoch, kedy jeho Lamborghini Countach LP5000S dostávalo stopky na závodoch, kvôli výkonu a úpravám sa rozhodol osloviť konštrukčnú kanceláriu Spice Engineering. S príchodom roku 1986 tak svetlo sveta uzrel koncept nazvaný Lamborghini Countach QVX, ktorého model v mierke 1/43 si dnes predstavujeme. Úmyslom pána Davida bola účasť na závodoch Le Mans toho istého roku. Avšak, prišla opäť ďalšia stopka od organizátorov. Zaujímavosťou je skutočnosť, že v tom istom roku sa dielňa Spice Engineering týchto závodov zúčastnila so špeciálom Spice SE86C a Ford Cosworth DFL.

Na modeli vás hneď upúta vec, že nie je posiaty nálepkami sponzorov, za čo hovorí i historický fakt o finančných problémoch závodného tímu Portman Lamborghini. Naopak výrobca modelu Altaya si dal za úlohu tento skvost doladiť do najmenších detailov. Lakovanie odviedli v dobrej kvalite. Spracovanie modelu odpovedá jeho cene, no pre mňa bude mať v poličke vždy miesto, a to hlavne pre jeho ťažký osud. Taktiež nálepky je vidno i voľným okom, že sú dobre čitateľné, no na modeli pôsobia ako by chceli odpadnúť. Čo je i troška škoda, nakoľko výrobca niektoré detaily karosérie práve nálepkami znázornil. Ku príkladu viečko nádrže.

Samozrejme, že tu nájdeme i množstvo pridávaných detailov modelu, ako sú predné i zadné svetlá, stierače a iné. Taktiež prítlačné zadné krídlo. Už keď sme pri zadnej časti modelu, treba spomenúť výfukovú sústavu ktorá dominuje zadnej časti spolu už so spomínaným krídlom.

I keď model pôsobí lacno, čo v skutočnosti aj je, musím sa priznať, že som bol troška i zaskočený. Hlavne prepracovaním interiéru. Množstvo prvkov ktoré má závodná kabína v skutočnosti, sa premietlo do autíčka. V kabíne sa okrem závodnej sedačky so štvorbodovým pásom nachádza hasiaci prístroj, a tiež i niečo čo pripomína panvičku na lievance.


Modely od Auto World.

Podvozok modelu je opak kabíny. Je veľmi nudný. Naozaj veľmi strohý. Výrobca mu nevenoval žiadnu pozornosť. Zobral doma mame kus plastovej dosky na krájanie zeleniny a urobil z nej podvozok pre QVX. Nič, len popis. Ale nedajte sa sklamať. Model je vyrobený pod oficiálnou ochrannou známkou Lamborghini. Ale kolesá!? To už je niečo iné. Použité disky výrobca navrhol dokonale. Krásne zlatisté zvýraznenie výpletu diskov lahodí nielen oku a dokonale zvýrazňuje športový duch dnešného smoliara. Záverom len stručne. Kto fandí Le Mans, nepohrdne.


VÝROBCA: Altaya MIERKA: 1/43 NÁZOV: Lamborghini Countach QVX 1986

KLADY: množstvo detailov, vkladané svetlomety, disky kolies

NEDOSTATKY: hrubé nálepky, podvozok bez detailov


Advertisement

One thought on “Taliansky smoliar.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s