’09 Kawasaki Ninja ZX-10R

’09 Kawasaki Ninja ZX-10R

Doposiaľ boli naše články zamerané na automobilové modely. Dnes som sa rozhodol potešiť aj priaznivcov dvojkolesových tátošov. Modely motoriek si tiež zaslúžia našu pozornosť. Nie som veľký fanúšik motoriek, ale čo to poznám. Rozhodol som sa pre Kawasaki Ninja, ktorá je môjmu srdcu najmilšia medzi športovými motorkami.

Firma Kawasaki Heavy Industries bola založená v roku 1896 a dnes patrí medzi najväčšie firmy Japonska. Po rýchlom infokurze o firme som ostal príjemne prekvapený. Zo všetkého čo robia sú motocykle len zrnkom piesku v púšti. Ich aktivity siahajú až mimo našu planétu, pretože vyrábajú aj vesmírne systémy, či súčasti vesmírnych rakiet. Mimo toho sa firma angažuje vo výrobe lokomotív a vagónov, lietadiel, helikoptér, balistických rakiet, lodí, industriálnych robotov, či rôznej elektroniky. Je toho proste veľa a len to by vydalo na samostatný článok. Mimo to aj niektoré Šinkanzeny sú vyrábané práve touto firmou.

Nás ale momentálne zaujíma divízia Kawasaki Heavy Industries Motorcycle & Engine Company. História označenia Ninja siaha až do roku 1984, kedy bolo prvý krát použité na modely GPZ900R. Pod označením nájsť možno štvorvalcové, dvojvalcové, a jednovalcové stroje. Myslím že každý kto uvidí ako okolo neho presviští stroj v prudko jedovatej zelenej farbe vie, že sa jedna o Kawasaki Ninja. Model ZX-10R sa vyrába od roku 2004. Na pohon slúži štvorvalcový motor s obsahom 998cc s výkonom 116kW pri 12 200 otáčkach. Na 100 km/h vyšprintuje za 2.84 sekundy a na 240km/h za rovných 10 sekúnd. Maximálna rýchlosť dosahuje 290 km/h.

Hneď na úvod ale musím modelu vytknúť lakovanie, ktoré nie je až tak kvalitné. Čo sa týka zelenej a čiernej farby, tam je to v poriadku, ale na bielej vidno nedostatky. Ako celok to však nepôsobí až tak zle, obzvlášť ak model bude na podstavci niekde vo vtiríne, tak sa to podľa mňa medzi ďalšími modelmi stratí. Čo ma však fascinuje, je miera detailov. Ani neviem kde začať, pretože Welly si dalo naozaj záležať a vidno takmer každú jednu skrutku. Napríklad vyhotovenie motora je parádne. Chladič a výfukové zvody sú lakované na strieborno a tak pod kapotážou vyniknú. Na sivo je farbená aj reťaz, ktorá vyzerá spolu s rozetou až príliš dobre. Chvíľu som mal pocit že je tam naozaj nasadená nejaká reťaz. Vyzdvihnúť tiež musím brzdové kotúče, kde si dal tak isto výrobca záležať. Tak isto výfuk, plniace hrdlo nádrže či riadidlá, proste a jednoducho celá motorka je posiata detailamy. Potešia ešte nálepky imitujúce zrkadlá, vkladané predné svetlá, či nálepka budíku. Čerešničkou na torte je odpruženie zadného kolesa, kde zdvih ide až takmer na kontakt so sedadlom. V ruke síce model pôsobí lacnejšie, čo aj fakticky je, ale vie to náramne vykompenzovať podľa mňa. Hodnotím ho veľmi pozitívne a príjemne ma prekvapil.


Reklama

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s