Land Rover DEFENDER 2012

Bohatá história DEFENDER sa začala písať v povojnovom Anglicku v roku 1948. Samozrejme, že za vznikom nestál prázdny papier, ale model Rover P3 a podvozok z ikonického Jeep Wyllis. Ručne vyrábaná hliníková karosérie bola predzvesťou trvalosti a odolnosti. Model niesol označenie Land Rover Defender Séria I, ktorú ukončila až tretia séria. V roku 1989 z výrobných liniek v anglickom Solihull vychádza prvý model naplno modernizovaného DEFENDER-a, v podobe v akej ho pozná dnešná široká verejnosť. Verzia DEFENDER, ktorú si dnes predstavíme v podobe modelu 1/76 od OXFORD, je poslednou verziou vyrábanou od roku 2012 do 2016, kedy Land Rover na sklamanie ohlásil ukončenie jeho výroby… No dnes už vieme, že DEFENDER stále žije, no získal viac ženské tvary a čisto mužská ikonická značka pod nátlakom globálneho „zoženšťovania“ zanikla v podobe, ako sme ju poznali.


Reklama

Malá mierka modelu je pre mňa veľmi atraktívna hlavne kvôli skladnosti, no i kvôli precíznosti a umu dostať na tak malú mierku modelu množstvo detailov, ktoré veľmi rád obdivujem. Oxford je v tom smere jedna z popredných značiek, ktorá ma kvalitu modelov v mierkach pre železničné modely dokonale zvládnutú. Niet sa čo čudovať. Modely sú ručne montované, takže prechádzajú precíznou výstupnou kontrolou. A naviac, DEFENDER je moja slabina. Prejdime už však k modelu.

Dvojfarebná verzia, ktorú dnes predstavujem, má čiernu (Soft) strechu s metalickým Grey nástrekom. Dokonale kryje ryhy a ostré uhly. Niet chýb ani v podobe slabej pigmentácie farby, či stekancov. Množstvo farebných doplnkov dokonale vytvára reálnu predlohu. Smerové svetlá i sústava zadných svetiel je dokonalá, taktiež nástupná lišta je pekne zvýraznená striebornou farbou imitujúcou hliník. Línie vozidla sú v dostatočnej miere zvýraznené a charakteristické prvky karosérie sú zreteľné. Napríklad viečko nádrže, kľučky dvier, či pántov výrobca modelu dostatočne navrhol. Nálepky výrobca zvláda usadiť na model rovnako precízne ako jeho lakovanie. Čitateľnosť loga, ŠPZtiek je i voľným okom dobrá. Na autíčku ma naozaj vždy potešia vkladané plastové detaily. V tomto prípade išlo o predné hlavné svetlomety, ktoré perfektne vylaďujú prednú masku vozidla.

Dovolil som si pre vás model rozobrať, ale poviem vám úprimne, že skladanie už bola iná rozprávka a človek sa troška zapotil. Interiér je pravo-stranný, no detaily, ktoré nám Oxford ponúkol, musíte sami uznať, že málokedy nájdete na tak malej mierke. Detaily palubovky, sedadiel sú na špičkovej úrovni. O samotnom podvozku môžem povedať to isté. Množstvo detailov a dobre opracovanie robia z malého modelu naozaj skvost. Dominantou autíčka sú krásne disky kolies spolu s pneumatikami s dezénom. A samozrejme, že sú gumené. Záverom sa vyjadrím jednoducho, že tento malý skvost by potešil naozaj každého zberateľa. Niet mu čo vytknúť.

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s