Mitsubishi Lancer EVO VI

Rallye modely máme v obľube, nie je to prvý článok o modeli zo sveta WRC. Nepochybne je to tým že sú to ikonické vozidlá ktoré poznajú ako starí, tak aj mladí. Dnes sa pozrieme na Japonskú legendu z 90tych rokov. Mitsubishi bolo kedysi aktívne vo viacero rallye súťažiach, a získalo aj patričné úspechy. Preto aj dnes patrí Lancer EVO či Pajero medzi legendárne automobily. Súťažna divízia Ralliart bola založená v roku 1984. Najväčšie úspechy získali na Dakare, ale my si povieme niečo o WRC súťaži, Dakar si možno priblížime niekedy v budúcnosti.

Nepochybne najväčšou hviezdou za volantom Lanceru je Tommi Mäkinen. Získal 4 za sebou idúce tituly pre majstra sveta, a to v rokoch 1996, 1997, 1998, a 1999. Titul konštruktérov získalo Mitsubishi len raz, v roku 1998. Obsadili však 6-krát tretie miesto a raz druhé. Za úspešnú značku je považovaná podľa mňa právom. Náš model predstavuje vozidlo zo sezóny 1999, z otváracieho podujatia Rallye Monte-Carlo. Motor s obsahom 2L (1997cm3), poskytoval výkon 300 koní, a prenášal na všetky štyri kolesá.

Pri porovnávaní modelu s reálnou predlohou som nenašiel žiadnu odlišnosť. Komplet celé sfarbenie, či potlač sú presne podľa vzoru. Dosť často sa totižto stáva, že výrobcovia nejakú tú nálepku kvôli miestu, či nákladom, vynechajú. Tu musím Francúzov pochváliť, dobrá práca. Na druhej strane, sa podľa mňa množstvo detailov, podpísalo na kvalite. Napríklad v prednej časti je znak Mitsubishi trochu mimo, či zafarbenie chladiča krivo. Pri spodnej hrane zadného okna, na ľavej strane, vidno nedostatok v lakovaní, je to patrné aj z fotografie. Potešia však vkladané predné aj zadné svetlomety. Pre oko pekný pohľad ponúka aj interiér kde máme nálepky bezpečnostných pásov a budíkov. Takisto si na mieste zadných sedačiek všimneme rezervné koleso. Takže ak sa s modelom budete hrať a dostanete defekt na gumenej pneumatike, vytiahnite náradie, model rozoberte a koleso vymeňte. Podvozok bohužiaľ skritizujem, nie len že neponúka veľa detailov, ale je ešte k tomu vyhotovený v dosť priemernej kvalite. Druhá strana mince je že model väčšinu času bude tráviť v krabičke.

 Súčasťou modelu je aj plastová krabička s popisom a naklonením podstavcom, takže si môžete modely poukladať šikovne na seba v poličke. Čo oceňujem je aj karta v zadnej časti boxu, ktorá obsahuje základné informácie aké vozidlo model reprezentuje. Sú tam uvedené ako údaje o aute , tak aj o členoch posádky vozidla, či informácie o trati, počet štartujúcich a finišujúcich vozidiel.

Model je vyhotovený v mierke 1:43 a uchytený je na jednej skrutke s trojuholníkovou hlavičkou. Ale myslím si, že je zbytočné ho dávať dole z podstavca, a vôbec vyberať ho z krabičky. Pri väčšej zbierke vyniknú modely pri sebe podľa mňa pekne. Článok je krátky, snažil som sa to stručne, ale na výrobcu Altaya sa ešte určite pozrieme.

2 thoughts on “Mitsubishi Lancer EVO VI

  1. Spätné upozornenie: Subaru Impreza WRX STI

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s