1973 Ford Falcon XB

V Amerických filmoch autá hrali pomerne často dôležitú úlohu. V niektorých prípadoch boli viac-menej ako hlavná postava. Jedným z týchto áut je aj upravený Fold Falcon XB z roku 1973.  Dnešný model pochádza z filmov Mad Max. Nebudem Vám hovoriť o čom filmy sú, videl ich snáď už každý a ak nie, tak to okamžite napravte. Poviem Vám ale niečo o aute, keďže v našich končinách je to neznámy voz a nebyť filmu, možno by ho tu poznalo veľmi málo ľudí.

Ford Falcon je Austrálske vozidlo, ktoré bolo vyvinuté a vyrábané firmou Ford Australia. Model sa predával a vyrábal do roku 1970 aj v USA, avšak dizajnovo sa líšili. My sa pozrieme na tretiu generáciu modelu vyrábanú v rokoch 1972-1979. Verzia XB s vyrábala celkovo v 15tich rôznych prevedeniach. Od pickupu, cez sedan, až po dodávky. Vyrobilo sa 211 971 kusov vozidiel XB. V ponuke boli 2 verzie radového šesťvalca (3.3L a 4.1L) a 2 verzie V8 (4.9L a 5.8L).

Filmová verzia bola samozrejme dosť upravená, čo je vidno aj na samotnom vzhľade auta. Pre zaujímavosť spomeniem že predný aerodynamický nárazník sa nazýval Concord. Pod kapotou sa nachádzal motor 351 Cleveland V8. Kompresor ktorý trčí z kapoty bol ale nefunkčný a pre filmové potreby ho roztáčal 12V elektromotor. Model predstavuje vozidlo z prvého filmu z roku 1979. Je to ľahko rozoznateľné, keďže v druhom filme už auto bolo vybavené palivovými nádržami v zadnej časti. Vozidlo dostalo prezývku „Black On Black“, kvôli kombinácii lesklej, a matnej čiernej farby.

Ak si porovnáte model z filmovou verziu, tak si ihneď všimnete že Greenlight išiel naozaj do detailov. Lakovanie je naozaj veľmi dobré a aj prechod z lesklej do matnej je vypracovaný bez chyby. Z fotiek to je možno ťažko zistiť ale matná farba ide po celom obvode vozidla. Najviac ju je vidieť v zadnej časti kde sa dvíha až k hornej hrane a je ňou vyvedené aj krídlo. Pokračuje stredom vozidla cez bočné prahy, lemy kolies až k prednému nárazníku, ktorý je takisto v nej odetý celý. Potom ju ešte môžeme nájsť v oblasti kompresoru na kapote. Tam si samozrejme ihneď všimneme vkladané svetlá. Respektíve kryty svetiel, keďže samotné svetlo je až za nimi. Z titulnej fotky som si všimol že je tam urobená tiež mriežka svetiel, naživo som to ale nepostrehol. Pri svetlách ešte ostanem, pretože sú pekne vyhotovené aj v zadnej časti, kde im to takmer vôbec neušlo. Ľavé zadné trochu áno, ale asi tak o pol milimetra, čo tiež nie je prekážka. Ďalší detail je znak MFP, policajnej jednotky vo filme, za prednými kolesami, ktorí je vyhotovený tak isto perfektne.

Posledný detail, ktorí dotvára celkový perfektný dojem z vozidla sú kolesá. Lepšie povedané pneumatiky, pretože tie nápisy boli aj na filmovom aute. Keď už sme pri podvozku, tak mi ho nedá nespomenúť. Toto je u mňa iná liga, pastva pre oči. Ja myslím že to ani nepotrebuje komentár, veď to vidíte na fotke. Vyzdvihnem akurát listové odpruženie zadnej nápravy. Z fotky to nie je zrejmé, ale medzi podlahou a listami je medzera a to dodáva tomu podvozku šmrnc. Podvozok je celokovový až na výfuky. Tie sú plastové ale popravde, všimol som si to až pri písaní týchto slov.

Pekným doplnkom je figurína predstavujúca hlavnú postavu filmu menom Max Rockatansky. Nie je vyvedená najhoršie, pravda nájdete aj krajšie na trhu a príde mi trochu malá oproti autu, ale poteší. Súčasťou balenia je aj krabička do ktorej je možné model odložiť. Výrobca udáva vyhotovenie v mierke 1:64. Jedná sa o exkluzivitu pre obchod M&J a ak som dobre vyhľadal informácie, tak je to práve krabička a figurína ktoré sú v tomto balení exkluzívne.

Za mňa je model veľmi podarený a nemám mu naozaj čo vytknúť. JE to možno aj tým že som fanúšik Mad Maxa a Black On Black je pre mňa rovnako kultové vozidlo ako K.I.T.T., či DeLorean.

MANUFACTURER: Greenlight SCALE: 1/64  TITLE: 1973 Ford Falcon XB

PLUS: detaily, vierohodný model podľa filmovje predlohy, podvozok, kolesá, komplet všetko

MINUS: umelé výfuk

2 thoughts on “1973 Ford Falcon XB

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s