1956 Ford F-100 TOW TRUCK

Use the GOOGLE translate to select a language —>

Modelová rada Fordu F-100 za začala písať už v roku 1948, kedy stúpol dopyt po malom úžitkovom vozidle pre malých a stredných podnikateľov. Ekonomika USA zažívala extrémny nárast. Model zo série The Busted Knuckle znázorňuje už druhú generáciu F-100, ktorá sa vyrábala v rokoch 1953-1956. Oproti prvej generácie mala druhá generácia väčšie rozmery, výkonnejšiu pohonnú jednotku 223 CID Mileage Maker I6 o objeme 3,7 litra s výkonom 137k (102kW) a množstvo doplnkov zvyšujúcich komfort. Štandardne boli vyrábané dvojdverové verzie Pickup, no z výrobných liniek schádzali i štvordverové karosérie nazývané Panel Truck. Išlo v podstate o klasickú dodávku s delenými zadnými dverami. V dnešnej dobe sa tieto modely stali terčom rôznych tuningových a dizajnérskych spoločností. A je sa veru na čo pozerať.

Z novej série The Busted Knuckle od Greenlight vzišiel model odťahovej verzie F-100 a pôsobí naozaj atraktívne. Som zvedavý ako bude pôsobiť po vybalení modelu z blistra. K autíčku je pribalená i zberateľská krabička. Celkovo celá séria The Busted Knuckle je vydarená a precízne spracovaná. Polomatná tehlová farba modelu pristane. I v ostrých uhloch a ťažko dostupných miestach dokonale kryje. Všetky miesta ktoré vidno sú prestriekané a to i vrátane vnútorných častí blatníkov. Biela farba na nárazníkoch, prednej maske a diskoch kolies dolaďuje retro efekt a časy dávno minulé. Na prednej maske by som uvítal vkladané, alebo aspoň farebne zvýraznené svetlá. No „Gríni“ sa rozhodli si to uľahčiť a svetla zastriekali bielou farbou. Farebného zvýraznenia sa dočkali stierače, výstražné svetlá na odťahovej rampe a samozrejme kľučky dvier. Celkový vizuálny dojem dolaďujú nálepky na prednej kapote a dverách modelu. Mimochodom i pod lupou sú tieto nálepky dokonalé a bez výrazných chýb.


Zberateľské modely


Línia karosérie a výrazné prvky podľa predlohy pri modeli F-100 má spoločnosť Greenlight už zvládnuté. Nejde o novinku z ich produkcie, len o zmenu farebnej mutácie autíčka. V tomto prípade sa na tvorbe návrhu podieľala spoločnosť The Busted Knuckle Garage. Táto spoločnosť sa venuje návrhu nábytku, doplnkov i odevov s automobilovou tematikou. Zrejme najpôsobivejším prvkom modelu je odťahová rampa v čiernej farbe, doplnená o lano s hákom. Celý komplet rampy je usadený na dobre zvýraznenej imitácii drevenej podlahy korby. Zadné čelo korby je doplnené o pekný názov Ford. Mne osobne však najviac imponuje biely interiér kabíny. Nielen sedačky a palubovka sú biele, ale tiež i obloženie vnútornej strany dvier je biele. Detaily  interiéru sú dobre viditeľné cez bočné okienka no hlavne cez zadné okienko kabíny.

Celé autíčko, ako je zvykom u Grínov, je kovové, vrátane podvozku. Troška neprirodzený návrh náprav pokazil celkový dojem z podvozku, no iné súčasti tento dojem vylepšili. Rám podvozku, odpruženie, kardany a iné súčasti podvozku si výrobca nenechal pre seba, ale podelil sa s nami o tieto drobnosti, ktoré pre mňa ako zberateľa majú veľkú váhu. Alebo taktiež už raz spomenuté biele disky kolies, ktoré majú obuté gumené kolieska s dezénom a sú ešte doplnené o červené puklice. Podvozok doplnený o quatro takýchto kolies je naozaj dokonalý a mierka 1/64 stále napreduje v kvalite a rozmanitosti, čoho je séria The Busted Knuckle Garage dôkazom. Naozaj je to zážitok a dávam pre každého vážneho zberateľa vrelé odporúčanie.


Video kanál Diecast & Plastic Models.


(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s