1971 Plymouth HEMI Cuda

Panda alebo (Barra)cuda?

Možno to bude čudné, ale i v 60. rokoch minulého storočia mali ľudia zmysel pre humor. Píšem to hneď úvodom, nakoľko model známy ako Barracuda mal mať pôvodne názov Panda. A to v triede športovo ladených karosérií a výkonných Big Blockov znie naozaj humorne. Počiatky Barracudy sa začali písať v roku 1964, kedy vznikla malá spolupráca medzi spoločnosťami Dodge a Plymouth. I preto je podobnosť medzi modelom Barracuda a Challanger veľmi vysoká. Barracudy sa vyrábali od roku 1964 do roku 1974 a uvedený model pochádza z tretej generácie 1970 – 1974. Krásna fastback karoséria bola poháňaná agregátom HEMI 426 V8 s objemom až „monštruóznych“ 7 litrov s výkonom 425 hp (317 kW). V 70. rokoch sa objavili na modeloch farby, ktoré mali zvýrazniť športového ducha modelu Barracuda. Náš model od M2 Machines má zelenú farbu s názvom Sassy Grass „Go-Go“.

Na modely od M2 Machnines v mierke 1/64 sa vždy veľmi teším, nakoľko ich mám v zbierke v skromnom množstve. Považujem ich za jedny z kvalitnejších a presných modelov, no budem úprimný, že touto Barracudou som sa trošku sklamal. No i tak považujem M2 stále za kvalitnú značku. Pôsobivé línie spolu s autentickým sfarbením a zvýraznením nápisu GoodYear na gumenných kolieskach pôsobia naozaj vierohodne. Lakovanie modelu nie je bez chýb, no k tým som sa dostal až po detailom pohľade pod lupou. Bežným pohľadom je lakovanie dostatočné. Naopak hĺbka zvýraznených detailov ako sú dvere, či zadná kapota, sú z môjho pohľadu nedostatočné. Málo hlboké. A tu sa nájde jedna z mála chýb. Tampoprint i cez plytkú ryhu nedokázal dostatočne prekryť túto nerovnosť čiernou farbou (ľavé dvere). Množstvo farebne zvýraznených detailov je u M2 na dobrej úrovni, spomeniem aspoň „chrómové“ zvýraznenie tesnenia okolo okien. Uvítal by som osobne, ak by M2ka nedávala na strechu logo “CUDA“ a nápis “Plymouth makes it“ na zadné blatníky, čím by bolo autíčko viac podľa predlohy, ktorá sa nachádza v Marconi Automotive Museum.

Ďalším nedostatkom na autíčku je presklenie zadných trojuholníkových okienok za bočnými oknami. Vyznačujú sa nedostatočným opracovaním a poškriabaním z výroby. Presahujú cez hranu karosérie a celkovo pôsobia ako z čínskeho lacného modelu. Dovolil som si autíčko rozobrať, aby som sa dostal k dobre navrhnutému interiéru, ktorý ale neprekonal značky ako Greenlight či Majorette. M2ka asi troška ubrala z plynu. Čo sa mi na autíčku páčilo najviac, sú chrómové doplnky. Predná maska i zadné čelo sú posiate chrómom s dokonale navrhnutými detailmi. Malou chybičkou krásy sú predné svetlomety prekryté vrstvou chrómu. Mohli byť zvýraznené aspoň farebne.

Podvozok autíčka je prepracovaný, skoro dokonalý a spolu s gumenými kolieskami pôsobí naozaj vierohodne. Detailne zvýraznené súčasti podvozku by mal každý zberateľ vidieť a demontovať autíčko z podstavca. Pozor. Ako isto mnohí vieme, nechať autíčka stáť na gumených kolieskach niekoľko rokov bez pohybu však nerobí dobre, a preto navrhujem pravidelne sa pohrať s týmito autíčkami ( 😊 ). Alebo ich nechať stáť na podstavci. Tu sa už dostávam k záverečnému zhodnoteniu modelu. Ako som už spomenul, troška ma M2ka sklamala, no i tak stále patrí do triedy exclusive v rámci mierky 1/64. Ani v budúcnosti nepohrdnem touto značkou a vždy ju rád uvítam vo svojej skromnej zbierke. Za mňa dávam CUDE zelenú a vrelo každému odporúčam. Jóóóó, a aby som nezabudol. Predná kapota sa neotvára, Mrcha jedna 🙂

Vecné ceny do súťaže venovala spoločnosť SIMBA TOYS CZ. Oficiálny dodávateľ značky MAJORETTE.

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s