TUK-TUK

Históriu vozidiel Tuk-Tuk môžeme datovať až do samotného zrodu automobilov. Oficiálne prvý automobil Karla Benza bola tiež trojkolka. Názov Tuk-Tuk si vozítka zaslúžili pre zvuk motora ktorý vydávajú. Často sa kedysi jednalo o dvojtaktné jedno valce. Dnes sa už vyrábajú elektrické tuk-tuky, avšak vzhľadovo vyzerajú takmer rovnako. Zaujímavosťou je možnosť nafarbiť každý panel karosérie zvlášť. Najväčší výrobca týchto motorových rikší je v súčasnosti Indická firma Bajaj Auto. V Ázii si získali popularitu prostredníctvom firmy Daihatsu, ktorá predávala stavebnice svojho modelu Daihatsu Midget. Tuk-Tuky sú populárne po celom svete, spomeniem len zopár krajín pre lepšiu predstavu: India, Sudán, Madagaskar, Egypt, Peru či Zimbabwe. Populárne kedysi boli aj v Taliansku, kde ich vyrába firma Piaggio až do dnesných dní, už od roku 1948. Primárne sa všetky tuk-tuky konštruujú na prepravu pasažierov ako Taxi, avšak, vyrábajú sa v niekoľkých verziách ako dodávky, pickupy, pojazdné bufety či mraziarenské boxy. V niektorých krajinách ich farmári používajú na rozvoz čerstvého ovocia a zeleniny. Veľmi obľúbené sú aj v Thajsku. Je ich tam zaregistrovaných približne 20 000 ako Taxi, z toho okolo 9 000 v hlavnom meste, Bangkoku. V tejto krajine nájdeme dokonca aj policajné Tuk-Tuky.

Práve Thajsko bolo predlohou pre modely od Majorette. Ak si vyhľadáte obrázky na googli, alebo pozriete Street View, zistíte že farebné predlohy sa tak isto nelíšia. Samozrejme nájsť práve tú či onú variáciu môže byť niekedy ťažké v tak veľkom meste, avšak modrý so žltým čelom je najpočetnejší. Tak isto umiestnenie registračného čísla na prednej časti vozidla sa nelíši. Už na prvý pohľad pôsobia modely veselým dojmom. Modely sú rozdielne iba vo farebnom prevedení. Nájdu sa tu však aj pekné detaily v podobe predných a zadných svetiel ktoré sú vyfarbené a musím povedať, že kvalitne.

Hrany sú pekné ostré a má to pravidelný tvar. Kovová je iba základna karoséria ktorá je lakovaná, všetky ostatné diely sú z plastu. Treba povedať že tu sa jedná viac o hračku ako o zberateľský model.  Mne sa však náramne páčia a som z nich nadšený. Potešil aj detail ohrádky v oblasti miesta pre pasažierov. Z ľavej strany je urobený priestor pre nastupovanie. Presne ako to majú skutočné Tuk-Tuky v Thajsku. Píšem to pre to, že v niektorých iných krajinách Tam majú malú bráničku alebo ako to nazvať, tuto je to otvorené. Možno škoda že výrobca neurobil sériu z viac verzií ale siahol iba po osobnej. Ale kto vie, možno sa časom dočkáme aj ďalších prevedení. Kto by tipoval mierku 1/64 tak by sa netrafil. Modely sú totižto prevedené v mierke 1/47. Vzhľadom na to že som sa na našom trhu ešte nestretol s modelom Tuk-Tuk vo veľkosti „angličáka“, mi to príde ako zaujímavá ponuka.

Ak ich nájdete v obchode, skúste im dať šancu. Je to pestré oživenie zbierky.  Veľmi pekne je aj prevedená grafika na balení. Vo vrchnej časti sa nachádza Thajská vlajka a na pozadí sa vozidlami sú to miestne kultúrne pamiatky. Respektíve sa jedná o pamiatku Grand Palace a sochu démona, ktorí stráži vchod. Jedná sa o viac ako 200 ročnú pamiatku, nachádzajúcu sa v Bangkoku. Tak ako Tuk-Tuk, tak aj Grand Palace patrí medzi symboly Thajska.Radi by sme chceli poďakovať spoločnosti Simba Toys CZ, spol. s r.o. a jej zamestnancom za ústretovosť, a ochotu podieľať sa spolu na tvorbe tohto článku. Spoločnosť je oficiálnym dovozcom značky Majorette pre Slovenskú i Českú republiku. V sortimente Simba Toys CZ, spol. s r.o. nájdete mnoho iných známych produktových značiek ako napríklad Dickie a pod… Veríme, že i touto cestou budeme môcť pre vás prinášať do budúcna horúce informácie o novinkách z dielne Majorette.

Viac o produktoch spoločnosti Simba Toys CZ, spol. s r.o. nájdete na ich stránke https://www.simbatoys.cz/Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s