Ford F-1 & Harley-Davidson FLH Duo Glide

Priznám sa, že modely od Maista nezbieram. V mierke 1:24 mám len dva, aj to som ich dostal ako darček. Mám ešte zopár 1:64, ktoré som si kúpil pred niekoľkými rokmi. V obchode však na nich občas pozerám pretože nevyzerajú zle a je to asi najdostupnejšia značka vo väčších mierkach v našej republike. Nájdete ich v každom hračkárstve, či na benzínkach. Dnes si predstavíme dve ikony USA, Ford F-1 a Harley Davidson.

Na prvý pohľad vyzerá model dobre. Osobne mám rád kombináciu oranžovej a čiernej, preto sa mi aj páči. Veľmi pekným spestrením je motorka. Pri Maisto je zvykom že model má otváracie časti. V tomto prípade sú to obe dvere, ktoré sa otvárajú pomerne široko, bez vôle, či vŕzgania. Je tu aj otvárateľné zadné čelo korby, ktoré sa však nedá dať do jednej roviny s korbou, ale ostane pod určitým uhlom, škoda toho. Tiež ma zamrzelo že sa neotvára kapota pod ktorou by trónil motor, ale zrejme je to na úkor prítomnosti motocyklu. Poďme sa pozrieť na lakovanie. Na prvý pohľad vyzerá dobre, ale naozaj iba na prvý. Pri lepšom pohľade zistíme že má celkom dosť nedostatkov. Vidieť to najviac na prechode farieb medzi blatnikmi a zvyškom karosérie, kde oranžová farba vystupuje mimo blatníkov. Hrana predného nárazníka je tiež odfláknutá, je tam veľa farby a zaliatie spôsobilo že hrana nie je ostrá. Bočné hrany korby z vonkajšej strany tiež nemajú dostatok laku a vidno základnú farbu. „Čierna farba nad nárazníkom? Celé zle.“ Hrany nie sú ostré, a lakovanie nesedí s karosériou. Ako perlička je obitá predná hrana karosérie zo spodu. Verte mi, model mi nespadol, bol celý čas v krabičke na poličke.

Prejdime k detailom. Chrómované plasty pekne dopĺňajú celkový vzor modelu, ale, opäť tá kvalita… Predná maska ma šmuhy, ktoré uberajú lesk a je trochu obúchaná. Potešia však vkladané predné svetlomety. Ozdobné lišty na strane kapoty sú zas krivé. To je vážne problém aspoň tie vyrobiť rovné? Nejedná sa nejaký zložitý prvok. Sklá sú z priehľadného plastu, ale tiež nepobrali veľmi na kvalite.na ľavej strane kde má byť uchytené v palubovke, to mám ulomené, a preto má sklo vôľu. Pri pohľade z predu to je bohužiaľ dosť vidieť. Odliatok je mierne deformovaný a ostal tam „vlas“, ktorý je tiež dosť viditeľný. Najviac ma však sklamalo vnútorné spätné zrkadlo. Netuším prečo ho nevyrobili z chrómovaného plastu, ale tento priehľadný odliatok je totálne odlfáknuty. Palubovka už vyzerá dobre, je tam dokonca nálepka v mieste budíkov, trošku na krivo ale nie moc.

Nálepky na karosérie sú vyvedené v dobrej kvalite, bez poškodenia, dostatočne ostré. Tiež pekný doplnok je imitácia drevenej podlahy v korbe. Tam som nenašiel žiadny nedostatok a pekne vidno dyhovanie dreva. Čo sa týka kolies, tie sú gumené a celodezénové, palec hore. Bohužiaľ, biele límce trpia nedostatkami. Nedostatočné lakovanie na hranách, či dokonca na dvoch kolesách šmuhy. Prejdem k podvozku. Ten je asi najkvalitnejšie vyhotovený z celého modelu. Výfuk ktorý sa tiahne od motora až po zadnú časť, kde však vyzerá ako keby koncovku niekto odrezal brúskou, alebo to tam vidím iba ja? Musím hlavne vyzdvihnúť kardan, na ktorom vidno dokonca aj spojku v mieste kde sa spája s prevodovkou. Tiež pekný detail je listové odpruženie na oboch nápravach, či uloženie rezervy. Ešte spomeniem nástupné prahy, zatiaľ čo pravý je v poriadku, tak ľavý až tak nie a jeho bočná hrana je zle odliata.

Pozrime ešte na motocykel. V zásade platí to isté, čo pre Ford. Lakovanie nič extra, čo je vidieť na prednom blatníku.  Pôvodne som si myslel že aspoň prevedenie dvojvalcového motoru je z kovu, avšak zistil som, že aj to je z plastu. Takže motocykel je celoplastový. Poteší však polohovateľný stojan aby motorka stála a samozrejme riadidlá s ktorými sa dá otáčať. „Harleyka“ sa zmestí na korbu autíčka, síce na tesno, ale to je dobre, aspoň nepadne.

Urobte si názor na model sami, na pohľad naozaj nie je zlý, aj keď som ho dosť skritizoval. Pokiaľ sa na neho budete pozerať cez vitrínu a nie v ruke, tak to až taká katastrofa nie je.

Zatiaľ čo na krabici sa uvádza že model je vyhotovený v mierke 1:24, tak na podvozku Fordu píše 1:25. Auto predstavuje modelový rok 1948, na čo odkazuje aj EČV v zadnej časti vozidla. Bol to rok kedy sa začala písať história modelovej rady F, ktorá trvá až dodnes. Pre verziu F-1 sa používali motory s plochou hlavou. Jeden bol radový šesťvalec s výkonom 71kW a druhý vidlicový osemvalec s výkonom 75kW.  Harley pochádza z roku 1958. Pre zaujímavosť vysvetlím označenie FLH. Modelová rada FL vznikal v roku 1941 a označovala motocykle s veľkým dvojvalcovým motorom, a veľkou teleskopickou prednou vidlou. Písmeno „H“ sa dostalo do názvu v roku 1949, kedy motocykel dostal nové hydraulické odpruženie. Model Duo-Glide však vznikol až v roku 1958, kedy starý model Hydra-Glide dostal nový rám a dva hydraulické tlmiče. Jedná sa o model, ktorý najviac ikonický ak sa povie Harley-Davidson.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s