Custom #1: Úvod + striekanie základnej farby

Rozhodol som sa založiť seriál o úpravach modelov. Nie som žiadny profesionál do customov, jedná sa o moje tretie farbenie. Sám len začínam a keďže sa poznám viacero ľudí ktorí sa do toho pustili, tak ma napadlo že to urobím takouto formou. Hádam to predíde tomu aby sa ďalší vyvarovali chýb ktoré spravím ja. Sám neviem čo má čaká a dokedy ma to bude baviť tak uvidíme.

Autíčka už mám odvŕtané a odfarbené. Postup na odvŕtavanie snáď dávať nemusím, každý vie ako vyzerá vrták a vŕtačka. Na odfarbenie používam odstraňovač starých náterov. Ak bude záujem tak môžem natočiť video v ktorom ukážem ako to funguje.

Dnes bude článok venovaný farbeniu podkladovou farbou. Použijem úplne jednoduchú techniku Airbrush od Revellu. Je to obyčajná plechovka so stlačeným vzduchom. Pod vzduchovú trysku na pištoli sa nasadí nádoba v ktorej je pripravená farba. Vzduch vytiahne farbu cez trysku na nádobke farbu von a rozpráši do priestoru. Nechcel osm investovať do poriadneho Airbrushu s kompresorom, ako som povedal, uvidíme či ma to bude baviť. Tento set bo lacný, kúpil som ho v AllToys za 28€.

Podkladovú farbu použijem tiež od Revellu. Farba je riediteľná vodou, ale keď som skúšal riediť a nastriekať, tak to bolo moc riedke a farba buď stiekla, alebo ostala v podobe kvapiek na povrchu karosérie. Samozrejme povrch treba odmastiť pred aplikáciou farby. Na dávkovanie farby používam striekačku. Striekam asi tak >25cm od modelov. Farba síce nejako veľmi nezapácha ale aj tak odporúčam používať vonkajšie prostredie. V paneláku máme na to super vec s názvom balkón. Ako lakovňu som použil krabicu od topánok. Tiež je vhodné si urobiť nejaký stojan na karosérie, ktorý ja nemám, aby ste ich mohli otáčať. Ja to robím drevenou špajlou, ale musím dávať pozor aby som neošúchal farbu.

Nadávkoval som si trochu viac farby tak som rovno nastriekal dva modely. Na Bel Air je vidieť že farba nedrží presne ako má. Buď to kvôli tomu že po poslednej skúške (keď som mal riedku farbu), mi tam zostal nejaký mastný povrch, alebo preto že mi ostalo v nádobke trochu vody, ktorá sa rozmiešala s farbou. Každopádne som predpokladal že to nebude ono, ale pre potreby článku som to urobil naschvál. Na Nomade už farba drží ako má a nesteká, ani sa nezhlukuje do väčších plôch.

Ihneď po nafarbení ale odporúčam všetko opláchnuť vodou. Predídete tak nervom pri čistení zaschnutej farby z trysky, hadičky a nádobky. Verte mi, vlastná skúsenosť.

Počkáme kým farba uschne a budeme lakovať akrylovými farbamy, snáď to stihnem ešte dnes.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s