08′ Holden Commodore(VE) Ute SS V

Austrália, krajina ktorá je vo všetkom iná. Je to jediná krajina ktorá je sama na celom kontinente a tiež jediný na ktorom nie je aktívna sopka. Skáču tam kengury, na stromoch nájdete koaly a vo vzduchu asi najrozmanitejšie vtáctvo na svete. Každopádne, takmer všetko čo sa na Vás v Austrálii pozrie, to Vás dokáže zabiť. Táto krajina je proste vo všetkom unikátna a akoby ani nepatrila k zvyšku sveta. Inak to nie je ani vo svete automobilov.  Dnes už svoju vlastnú značku nemá, ale v minulosti tu bola jedna ktorá stojí za zmienku, Holden.

Holden vznikol v roku 1856 ako firma vyrábajúca sedlá na kone. V roku 1917 sa začali orientovať na výrobu karosérii automobilov. Jednalo sa prevažne o Ford a General Motors. Neskôr začali tieto autá predávať pod svojou značkou Holden. Druhý spomínaný kúpil značku v roku 1931. Ich prvá továreň na kompletnú výrobu automobilov,  Fisherman Bend v Melbourne, bola otvorená v roku 1936. Dnes sa v nej vyrábajú motory. V roku 1948 prišiel Holden kompletne s vlastným designom, ktorý bol ale inšpirovaný Chevroletom, keďže obe značky patrili pod GM. V dnešných časoch už Holden vlastné autá nevyrába. GM ukončilo jeho aktivitu v roku 2017 a dnes funguje len ako dílerstvo iných značiek koncernu. V Európe ho bolo možné zohnať v Británii.

Keďže Austrália bol primárne farmársky národ, sú tam veľmi obľúbené pickupy. Ale tak im tam nikto nepovie. Austrália má preto svoje slovo Ute. Pomenovanie vzniklo zo slova coupé utility. Vzniko to z dvojdverových automobilov s ložnou plochou. Proste si predstavte obyčajné auto ktorému urezali kufor a dali tam korbu. U nás by sme tak mohli pomenovať napr. Favorit pickup či Feliciu pickup. Akurát je tu jeden rozdiel. Ložná plocha bola spojená s priestorom pre pasažierov, kdežto pri pickupoch je to oddelené.

V krajine je tiež veľmi obľúbený motoršport. Bláznivé preteky Stadium Super Trucks na špeciálnych off-roadoch, ktoré režú zákruty na troch kolesách a po trati skáču na pripravených rampách sú len jedným z mnoha.. Verte mi, pri pozeraní tohto sa človek nenudí. Tiež je tu seriál Supercars, čo sú preteky  sedanov, ktoré však majú pod kapotou V8, s výkonom 460-485kW.  Najlepšie na tom všetkom však je že tma nie sú tak prísne pravidlá ako napríklad u nás v F1tke kde trestajú za každý kontakt na trati. Tu je to bežné, veď to patrí k tomu. Najznámejší a najväčší pretek v Austrálii je Bathurst 1000. Pretek, ako predpovedá názov, má 1000 kilometrov na okruhu, vznikol v roku 1963. Najúspešnejší pretekár bol Peter ktorý ho vyhral celkom 9 krát.

V Austrálii šak platia iné pravidlá aj na cestách a preto nieje náhodá že sa tam predáva najviac športových automobilov na svete. Na jednej strane tam existujú cesty kde nie je rýchlostný limit, na druhej tam je však veľmi ľahko prísť o vozidlo. Stačí že v niektorých miestach krajiny to odpálite zo zelenej za poriadneho rachotu, strieľania do výfuku a pískajúcich gúm, a môžete sa s autom rozlúčiť ak Vás pri tom prichytia. Ale to sa dá prežiť, pretože potom vyjdete do nehostinnej púšte vo vnútrozemí krajiny a tam Vás určite nikto merať nebude, ani nebudete okrem pár klokanov nikoho rušiť poriadnym revom V8.

A tu sa dostávam k nášmu modelu. Moderné Holdeny sú beštie. V Holdene Commodore (VE) sa dával základný motor 3.0 V6 175kW. Teraz sa pozrite čo máme v Európe, už je problém naraziť na štvorvalec a nie to ešte V6. Ale nezostaneme pri V6, sme predsa u protinožcov. Verzia SS disponovala 6.0L V8 270kw aj v kombinácii s manuálom. Na 100km/h ho vystrelí za 5.6s. Pickup s V8 a 270 kW? U nás nemožné. Model je však vyhotovený vo verzii SSV. To V na konci značí že sa jedná o špecifický zelený lak, ktorý na inej verzii nebol dostupný. Tiež to malo iné kolesá a to 245/45 R19 oproti 245/40 R18.

Model je prevedený presne v tejto špecifikácii. Opäť sa jedná od Matchboxu o veľmi vydarený kúsok. V obchode ho istotne neprehliadnete kvôli farbe. Jednoducho svieti aj keď je umiestnený vzadu na pegách (vešiakoch). Lakovaniu nemám čo vytknúť, nenašiel som žiadne defekty. Veľmi dobrý efekt však robia detaily potlače. Nebyť ich, tak možno to ani nekúpim, vyzeralo by to obyčajne a nudne(HW). Predné svetlá sú urobené veľmi detailne a vyzerajú dobre. Maska chladiča je síce trošku posunutá, ale nie moc tak to nevadí až tak. Vyzdvihnúť však musím logo v strede, ktoré je jasne rozpoznateľné. V prednej a zadnej časti EČV nájdeme tabuľku s názvom verzie vozidla. Tie sú umiestnené pekne na svojom mieste a nevybočujú ako to býva zvykom pri lacných modeloch. Ale tu sa musím trochu pozastaviť. Zadné svetlá tú síce sú, ale prečo ich nedali aj z boku ale iba zo zadu?! Takto to vyzerá nedokončené a neskutočne ma to irituje. Nájdeme tu aj štítky SS na pravej strane a V na ľavej strane, pod hranou korby akože logo značky. Veľká pochvala za mňa za podvozok. V prednej časti ho pekne využili aby zasahoval až do nárazníka a zapracovali tam hmlové svetlá a chladič. Na samotnom podvozku nájdeme vyobrazenie výfukov ktoré sa tiahnú od motora až po zadnú časť vozidla kde ústia do štyroch koncoviek. Pri zadnej náprave nájdeme naznačenie kardánu a rozvodovky. Interiér je tiež celkom solídny aj keď za zmienku nestojí, klasický priemer.

Ja hodnotím model veľmi pozitívne a som rád že vôbec existuje a ešte radšej že som ho zohnal u nás. Len škoda že to neurobili aj s otvárateľným alebo vyberacím krytom korby, to by bola úplná paráda. Jedna vec mi ale nejde do hlavy. Na karte píše rok 2008 a na podvozku 2010. Nič zásadné ale zmätie to človeka. Dúfam že raz sa mi podarí si nejaký Holden šoférovať, tie autá majú v sebe niečo špeciálne, a nemyslím tým len obrovský motor pod kapotou. Ešte radšej by som nejaký vlastnil ale to sa mi asi nesplní, ostáva mi len snívať.  Ak nejaký model Holdenu ešte zoženiem, tak sa určite na tú značku ešte pozrieme.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s