Austin Healey 3000 MkII

Značka Austin-Healey vznikla spoluprácov značiek Austin, ktorá spadala pod koncern BMC (British Motor Corporation), a značkou Donald Healey Motor Company (Healey). Austin bola svojho času najväčšia britská automobilka, v roku 1952 sa spojila so značkou Morris a vznikol koncern BMC. V tom istom roku Donald Healey na Londýnskom autosalóne predstavil automobil Healey 100. Automobil spôsobil veľký záujem, avšak Donald nemal na sériovú výrobu dostatok financií. Keď šéf koncernu BMC uvidel vozidlo n autosalóne, tak si zavolal Donalda na pracovné stretnutie. Pre oboch do to bola výhodná spolupráca a tak o rok neskôr debutoval na autosalóne sériový model Austin-Healey 100. Model mal hlvne veľký úspech za „veľkou mlákou“.

V roku 1959 sa objavil nástupca modelu 100-6 a to Austin Healey 3000 MkI. Najväčšie zmeny sa udialo pod kapotou, kde automobil dostal šesťvalcový radový motor s objemom 3 litre. Výkon bol 124 koňských síl a maximálna rýchlosť sa vyšplhala na 185 km/h. Na prednú nápravu sa montovali kotúčové brzdy. V roku 1961 prišiel na trh model MkII. Motor mal už tentokrát 3 karburátory SU a výkon sa zdvihol na 132 koní. Tiež bola možnosť v rámci doplnkovej výbavy objednať posilovač bŕzd. Posledná tretia úprava označovaná ako MkIII sa dostala na trh v roku 1964. Výkon bol navýšený na 148 koní vďaka ľahšej vačkovej hriadeli a vylepšením saním. Voz atakoval hranicu 200km/h. Posilovač bŕzd sa presunul z doplnkovej výbavy do sériovej. Automobil mal opäť veľmi veľký úspech v USA a v roku 1963 tam skončilo celkových 91.5% produkcie.

Automobil má bohatú pretekársku históriu a tiež veľa úspechov. Pretekal aj po boku s Mini Cooperom, ktorý ho však neskôr úplne nahradil. Výroba skončila v roku 1967 a celkovo sa vyrobilo 42 926 kusov. Koncern BMC sa pokúsil naviazať na úspech so značkou MG a modelom MGC ale o tom už niekedy inokedy. Značka Austin-Healey existovala do roku 1972 kedy skončila zmluva medzi BMC a Donaldom Healeym.

My sa pozrieme na model MkII z roku 1963. Model bol vydaný v roku 2018 ako novinka. Hneď ako som ho uvidel v zadnej časti regálu, mi padol do oka. Mám rád staré autá a hlavne ak sú to modely u nás neznáme. Pravdepodobne mi učaroval kvôli červenej farbe, avšak, po preskúmaní som ešte radšej že ho mám. Pôvodne som ho ani nechcel otvárať, ale pre potreby článku som sa rozhodol, že sa s Vami o zážitok aspoň takto podelím.

Čo sa týka kvality lakovania, tak nemám žiadne výhrady. Nenašiel som žiadne defekty, či nedostatočné prekrytie farbou. Možno by sa dalo vytknúť že bočný prelis je trochu zaliaty. Byť to dvojfarebné prevedenie tak pekne vynikne. Čo ma na tomto aute fascinuje je miera detailov. Tu si dal výrobca naozaj záležať. Hlavné predné svetlá v podobe nálepok a nie len nafarbenia. To isté môžeme povedať o maske chladiča, kde vidíme vertikálne rebrovanie a nafarbené chrómovanie okolo masky. Logo značky na prednej kapote pod vyfarbeným nasávacím otvorom na kapote. V zadnej časti je to podobné. Svetlá sú nafarbené na červeno, avšak výrobca použil tmavší odtieň ako na karosériu a tak nesplýajú. Na dverách batožinového priestoru nájdeme emblémy s názvom výrobcu a modelu.

Veľmi pekný prvok je bez rámové čelné sklo, ktoré je v priehľadnej svetlo modrej farbe. Farebné sklá veľmi nemám v obľube, tu mi to ale vôbec nepekáža. Interiér odetý v béžovej farbe pekne dopĺňa dobový štýl vozidla. Tu ale musím vyzdvihnúť jeden detail. Použitie podvozkovej časti ako podlahy v interiéry. Super nápad, vidno že si Matchbox dal na tomto autíčku skutočne záležať. Detaily podvozku sú tiež celkom fajn. Vidieť tu rámovú konštrukciu ako základ vozidla a výfuk vedení až do zadnej časti vozidla.

Priznám sa, Matchbox veľmi nezbieram, avšak poslednú dobu zisťujem že je to možno chyba. Páči sa mi ako majú na niektorých modeloch urobené detaily. Je však pravda že na náš trh sa tých matchboxov dostáva dosť po skromne, čo je tiež škoda, určite by si svoje miesto našli ako u detí, tak u zberateľov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s