Dodge SRT Viper

Ak sa povie americké auto, väčšina ľudí si predstaví muscle car s poriadnou V8 alebo nejaký pickup, či SUV. Samozrejme s veľkým motorom minimálne 5 litrov. Športových vozidiel vzniklo v amerike ako šafránu, najslávnejšie sú dva. Chevrolet Corvette ktorá v tomto roku zmenila koncepciu na motor v strede a už nevyrábajúci sa Dodge Viper. Hádam nikto nepochybuje že tieto dve vozidlá sú ikony športových áut. My sa dnes pozrieme na druhé spomínané vozidlo, Dodge Viper.

Dodge Viper a vyrábal v troch generáciach. Viper vznikol vďaka AC Cobra, ďalšieho ikonického vozidla. Narozdiel od Cobry ale bol postavený na komplet novej platforme. Chrysler si na pomoc s vývojom zavolal samotného Carolla Shelbyho. V roku 1988 bol postavený prvý prototyp. O rok neskôr na autosalóne v Detroite bol predstavený druhý prototyp, ktorý sa postaral o také haló že automobilke začali chodiť šeky so zálohou od klientov. Chrysler ich všetky vrátil. V roku 1992 sa začala sériová produkcia.

Ak Vás zmiatlo prečo píšem že Viper vznikol v troch a nie piatich generáciach, tak to hneď vysvetlím. Dve generácie sú skôr facelift ako nový model. Ak chceme byť veľký detailisti tak čisto teoreticky bola každá jedna facelift keďže platforma sa používal neuveriteľných 25 rokov. Prvá generácia bola označovaná ako SB 1 v rokoch 1992-1995. Facelift prvej generácie sa označoval SB 2 od roku 1996-2002. Niekde sa to uvádza ako dve rozličné generácie. To isté platí aj pri plnohodnotnej novej generácie s označením ZB. V rokoch 2003-2007 to bolo ZB1 a v rokoch 2008-2010 ZB2. Potom si dal Viper trojročnú pauzu a vrátil sa v generácii s označením VX. My to budeme označovať ako tri generácie a dva facelifty, pre jednoduchosť.

Auto poháňal atmosférický desaťvalcový motor s objemom 8 litrov!  Debutoval s výkonom 300kw, po facelifte 335kW. V druhej generácii bol objem motora navýšený na 8.3 litra a poskytoval výkon 368kW pre roadster a 380kW pre coupé. Facelift druhej generácie opäť priniesol zvýšenie objemu na 8.4 litra a zvýšenie výkonu na 450kW. V poslednej kapitole života debutovalo vozidlo s výkonom 476kw, od roku 2018 s výkonom 480kW. A všetky tie výkony boli spojené so zadnou nápravou a manuálnou prevodovkou. Motor bol skaldaný ručne. Svet tak prišiel o niečo, čo už asi nikto nikdy nevyrobí, aspoň nie pri dnešných emisných normách.

Kolujú mýty že motor pochádza z nákladného vozidla. Motor však vznikol z 5.9l Magnum V8, akurát mu pridali dva valce. Áno motor bol síce určený pre nákladné vozidlá a SUV ale tento konkrétny bol vyvinutý len pre Viper. Na motore dokonca spolupracovalo Lamborghini, ktoré bolo v tej dobe vlastnené Chryslerom. V roku 2004 ale vznikol Dodge Ram SRT-10, ktorý mal pod kapotou motor z Viperu druhej generácie. Celkovo vzniklo 9500 kusov tohto pickupu. Bola to jediná možnosť ako mať automatickú prevodovku a V10 určený pre Viper.

Určite si pamätáte seriál ktorý u nás bežal pod názvom Zmija.  Seriál vznikol ako reklama na auto, kvôli podpore predaja. Celé to bol nápad Chrysleru. Druhá generácia vznikla za spolupráce Chrysleru s Daimlerom. Oficiálne to potvrdenie nie je ale Mercedes SLS, nepriamy nástupca 300SL Gullwing, má ale takmer rovnaké proporcie a veľmi podobné vlastnosti. Je tak pravdepodobné že Daimler pokračoval vo vývoji aj po rozpade koncernu s Chryslerom.

Tretia generácia prišla na svetlo sveta tri roky po ukončení výroby druhej generácie. Postaral sa o to dnes už zosnulý Sergio Marchionne. Dodge Viper sa v Európe predával pod značkou Chrysler a bola aj chvíľa kedy Dodge oddelil modely SRT na samostatnú značku. Model skončil kvôli bezpečnosti pretože všetky novo vyrobené vozidlá v USA musia mať hlavové airbagy a Viper pre ne jednoducho nemal miesto.

Ale poďme sa už venovať modelu. S modelmi od Majorette nemám skúsenosti, vždy na nich pozerám ale nikdy nekúpim. Tu som urobil výnimku, Viper mám veľmi rád a v tejto modrej sa mi v obchode zapáčil. Po rozbalení sa mi model zapáčil ešte viac. Veľmi príjemným spestrením od Majorette sú otváracie časti vozidla. V tomto prípade sú to dvere. Idú síce otvoriť trochu ťažšie, ale to je podľa mňa len dobre. Tiež pekne lícujú s karosériou a nevystupujú keď sú zatvorené.

Na samotnom laku som neobjavil žiadne defekty, akurát v oblasti, kde sa zatvárajú dvere nie je takmer žiadne. Síce škoda ale chápem že pri otváraní a zatváraní sa ten lak aj tak ošúcha, čo je vidieť na pravej strane vozidla v spodnej oblasti dverí. Maska vozidla je lakovaná v čiernej farbe a tam im ušlo aj trošku modrej. Škoda že nie sú načierno lakované aj vetracie otvory na kapote, vyzeralo by to fajn. Potešia však predné svetlá ktoré sú z priehľadného plastu. Vyzerá to lepšie ako len nálepka. Zadné čelo je pravdepodobne nálepka, obtlač, alebo ako to nazvať. Podarene dotvára celkový dojem z vozidla. Kolieska nie sú ani utopené ani moc netrčia, proste tak akurát, super, aj keď dizajn mohol byť trošku iný, ale to je už asi len vec vkusu. Na ľavom zadnom však chýba trošku chrómovej farby. Za čo však dávam veľké PLUS je naznačenie brzdových kotúčov. Detail ktorý sa len tak nevidí. Ale podvozková časť je vec, kde musím dať mínus. Tam nie je o čom písať, lebo tam nič nie je. Fakt, naozaj, nič, ani náznak niečoho. Prekvapilo ma však že nitovaná je iba predná časť, zadná je nacvaknutá do nárazníka. Tiež musím pochváliť interiér ktorý je pomerne dobre spracovaný a vidno aj náznak palubovej dosky, športové sedadlá, či madlo ručnej brzdy. Model je vyhotovený v mierke 1/60

K modelu dáva výrobca aj kartu na ktorej sú uvedené niektoré špecifikácie vozidla. Celkom zaujímavý doplnok, ale, ako to mám skladovať pri autíčku, hlavne keď ich mám viac? Podľa mňa to mohli dať aspoň ako magnetku, človek by si vytapetoval chladničku, takto to chce trochu improvizácie.

P.S.: čo myslíte, vráti sa niekedy Viper tak ako ho poznáme, čiže s V10 a manuálom?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s