1972 VOLKSWAGEN SP2

SP2 je športové vozidlo vyrábané v rokoch 1972 až 1976 Brazílskou dcérskou spoločnosťou VW Brazil, výhradne pre brazílsky trh. V 70. rokoch brazílska vláda uzavrela trh pre dovoz automobilov zo sveta a predaj vozidiel sa teda orientoval výhradne na domáci trh. Jediným športovým vozidlom bol starnúci VW Carman Ghia a jeho nástupca Ghia TC. Len nezávislí výrobcovia automobilov boli schopní vyplniť medzeru na trhu, najmä Puma, Santa Matilde a Miura, ale trh očakával nové modely. V roku 1969 sa začal tvoriť návrh nového VW športového automobilu, ktorí odobrilo i vedenie v materskej spoločnosti vo Wolsburgu a tak v roku 1971 mohla brazílska pobočka VW predstaviť návrh modelu SP2. Jeho tvorcami bol šéf konštruktér Marcio Piancastelli. SP2ka dostala do vienku 1,7 litrový benzínový motor o výkone 75k (56kW) s maximálnou rýchlosťou 160km/h. Nedostatkom modelu bol jeho výkon, nakoľko váha vozidla oproti konkurencii bola vysoká a preto nedosahoval model SP2 taký výkon, aby bol zaujímavý pre zákazníkov so športovou dušou. I preto klesali jeho objednávky a začiatkom roka 1976 bola výroba úplne zastavená. Celkovo sa vyrobilo okolo 10 205 kusov. V dnešnej dobe ide o veľmi unikátny model a pomerne vzácny zberateľský exemplár, veď počas jeho výroby bol do Európy dodaný iba jediný exemplár.

Samotný model pochádza zo série HotWheels VOLKSWAGEN 2019 a je 10/10 v poradí. Dizajnéri HW použili zlatistú metalízu, ktorá bohužiaľ nemá dostatok pigmentu, aby zakryla dostatočne ostré hrany a dovoľuje tak odhaleniu podkladovej farby. Grafické doplnky, nanášané tampo printom na prednej kapote i bočných líniách sú v celku dobrej kvalite i keď tu sa dá u HW stále čo vyčítať. Pri porovnávaní detailov i samotnej línie vozidla oproti originálu som veľké rozdiely nenašiel. Azda najväčšou výčitkou by mohla byť krátka zadná kapota, ktorá je u modelu krátka. Zvýraznenie detailov ako sú dvere predná i zadná kapota sú precízne a nezanikajú pod vrstvou farby. Taktiež kľučky na dverách dobre vynikli. Dymové sklá spolu s oranžovým interiérom ladia k zlatistému laku a dokonale vytvárajú retro štýl 70. rokov. Azda, by sa mi k modelu hodilo ešte viac farebných detailov či už na zadnom čele, alebo prednej maske, napríklad koncové svetlá by veľmi oživili model. Zadná časť hodne trpí fádnosťou. Ak sa ešte na skok vrátim k interiéru, predovšetkým spomeniem sedadlá a ich imitáciu šitia, ktorá je veľmi pekne zvýraznená a napomáha modelu získať vernejší vzhľad.

Podvozok dizajnéri navrhli pomerne atraktívne. Mnohé modely HW majú pekne spracované a detailné podvozky, no SP2 ich prekonala. Okolie prednej i zadnej nápravy je zahustené detailmi, vrátane nenápadného výfuku pod zadný nárazník, vľavo. Troška mi celý efekt “angličáku” kazili disky (MC5) v chrómovom prevedení. Chróm je na niektorých miestach diskov opadaný a samotné disky sú značne poškodené pri narážaní na osičky vo výrobe.


HODNOTENIE REDAKCIE

Rating: 3 out of 5.

Model hodnotím pomerne pozitívne, nielen pre jeho exotický pôvod, ale pre celkové spracovanie a množstvo detailov, hlavne na podvozku. Myslím si, že pre nás to bude vyhľadávaný kúsok zo série HW. Každému zberateľovi odporúčame poohliadnuť sa po SP2

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s