Mercedes-Benz Rennwagen-Schnelltransporter

V 50tých rokoch potreboval mercedes vyriešiť ako čo najrýchlejšie prepraviť pretekársky špeciál na trate, alebo a hlavne pri prípadných poškodeniach do servisu. V tej dobre rýchlostné limity ešte neexistovali ako dnes a tak nebol problém v rámci Európy ísť najrýchlejšou možnou rýchlosťou. Preto vznikol „Modrý Zázrak“, v počte kus 1. Oficiálne pomenovanie bolo Rennwagen-Schnelltransporter, skrátene Renntransporter. A že teda schnell bol a to poriadne. Maximálna rýchlosť bola 170 km/h(niektoré zdroje uvádzajú 190 km/h) bez pretekárskeho špeciálu. S naloženým valníkom bol len o 7km/h pomalší.

Rennwagen meral na dĺžku 6,75m a bol široký 2m, avšak jeho výška bola len 1,75m. Celé vozidlo bolo vyskladané z dielov ktoré mercedes používal v sériových vozidlách. Za zmienku však stojí motor. Ten pochádza z nie menej slavného 300SL Gullwing. Jedná sa o trojlitrový šesťvalec s mechanickým vstrekovaním od Boschu. Výkon bol 162 koní a 243 Nm. Predná náprava bola umiestnená až za kabínou kvôli hmotnosti.

Bohužiaľ, vozidlo slúžilo k svojmu účelu iba rok. V roku 1955 havaroval v Le Mans na cieľovej rovinke Pierre Levegh na otvorenom 300SLR, ktorého trosky zabili 83 ľudí. Po tejto nehode bol motoršport vo veľa krajinách zakázaný. Dnes to platí už iba vo Švajčiarsku, s výnimkou pretekov do kopcov a rallye. Po skončení sezóne Daimler skončil s automobilovým pretekaním na niekoľko desiatok rokov.

Vozidlo sa neskôr presťahovalo do USA kde slúžilo k marketingovým účelom. Neskôr bola myšlienka uložiť vozidlo do múzea ale nosnosť podlahy nebola dostatočná. V roku 1967 ho Rudolf Uhlenhaut nechal zošrotovať, pričom on sám jeho stavbu viedol. Keďže Rennwagen bol vyrobený iba v jednom kuse, tak sa originál nedochoval. Čo dnes môžeme vidieť v múzeu značky Mercedes-Benz, je replika postavená v 90tych rokoch.

Model od NOREVu sa mi dostal do rúk náhodu a len na chvíľu. Doteraz mi modeli od tohto výrobcu rukami neprešli. Na prvý pohľad sa mi model veľmi zapáčil. Predsa len čo sa týka lakovania je na veľmi kvalitnej úrovni, nenašiel som žiadne stekance či defekty. Bohužiaľ po celkovom skúmaní modelu som ostal sklamaný. To že sa s korbou nedalo manipulovať by som ešte pochopil, nejedná sa o nejaký drahý kúsok. Ale že vozidlu chýbalo ľavé svetlo a korba bola trošku povolená, kazí celkový dojem z vizuálneho hľadiska. Pri skúmaní podvozka som zistil že je uchytený iba na oboch koncoch karosérie a tým pádom pri jemnom stlačení v stredovej časti sa prehýba a nepríjemné vŕzga. Takisto podvozok špeciálu. Predný nit je zle uchytený, nie je to síce vidieť keďže je to na podvozku ale celkový dojem to pokazí.

Možno to bola náhoda na vadný kus, to sa občas stáva, ťažko povedať. Každopádne, u mňa si NOREV dobré očko neurobil, ale možno raz zmením názor. Pokiaľ človek nebude model vyberať s krabičky tak tie chyby ničomu nevadia, ale pokiaľ i to chce niekde vyložiť tak to pekne vyzerať nebude, hlavne to svetlo teda.

Týmto chcem poďakovať Matejovi, ktorý mi dovolil model nafotiť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s