Mercedes-Benz 300SL

Ak sa Vás niekto opýta otázku: „Ktoré auto vyzerá ako vták?“, čo odpoviete? Pravdepodobne Gullwing, alebo ak chcete, tak v preklade čajka. Nezameniteľný charakteristický prvok tohto jedinečného vozidla. Samozrejme, prišli aj vozidlá po ňom ktoré tento prvok zopakovali, ale Gullwing podľa mňa tróni na vrchole. Predsa len DeLorean bol prepadák a slávu si získal vďaka filmovému plátnu, a SLS bol nepriamy nástupca 300SL. Potom má napadá ešte Pagani, ale to stále bežní ľudia nepoznajú. 300SL je jednoducho ikona, jedno z najkrajších áut v histórií. Ak by som si mal vybrať medzi týmto a Jaguárom E-Type, poviem Vám pravdu, asi sa mi viac páči 300SL.

Vozidlo bolo vyvinuté za účelom navrátenia Mercedesu do automobilového športu. F1 však bola nákladná a tak sa rozhodli pre vstup do vytrvalostných pretekov. Hneď v úvodnej sezóne roku 1952 vyhralo auto Le Mans. Vyhrávalo takmer všetky veľké podujatia, ale stále nebolo v sériovej výrobe. Jeho potenciál objavil až americký dovozca Max Hoffman a nechal si v Nemecku postaviť 1000 kusov. Vozidlo bolo predstavené v roku 1954 na autosalóne v New Yorku. Názov 300 znamená 3 litrový motor a SL skratku pre Sport-Leicht, čiže športové-ľahké.

Oproti pretekárskej verzií sa však udialo niekoľko zmien. Bočné vetracie otvory, širšiu masku chladiča či ikonické prelisy nad blatníkmi. Kvôli uľahčovaniu nastupovania cez široké prahy bol volant sklápateľný.  Pod kapotou pracoval trojlitrový benzínový motor s výkonom 158kW. Jednalo sa o prvé auto so vstrekovaním benzínu. Technológiu dodal BOSCH a vďaka jej použitiu sa výkon oproti karburátorom takmer zdvojnásobil. Palivová nádrž bola obrovská a pojala 130 litrov paliva. Auto vážilo 1310 kg a pri odpore vzduchu Cx 0,25 dokázalo ísť 250 km/h. V tej dobe neuveriteľné čísla. Karoséria bola z ocele ale na požiadanie mohla byť celá z hliníku. Tejto úpravy sa dostalo na 29 vozidiel. Celkovo bolo vyrobených len 1400 vozidiel, jedná sa preto o veľmi cenný kúsok.

Model od Wellly som kupoval bez krabičky, len tak položený v regáli. Poškodenie však na ňom nebolo žiadne. Kvalita lakovania je celkom solídna, aj keď na niektorých miestach, ako napr. hrany dverí po otvorení je ho nedostatok. Tie sa však otvárajú s príjemnou tuhosťou, držia tak pekne hore bez toho aby padali. Veľmi kvalitné sú potlače. Na prednej kapote je to miniatúrne logo Mercedesu, na zadnej strieborná hviezda a podčiarknutý nápis 300SL. Na obidvoch stranách tiež nájdeme ozdobnú lištu , ktorá je bez chyby. Nad ňou opäť nápis Mercedes-Benz a ešte vyššie kľučky dverí.

Orámovanie okien je tiež vcelku fajn až na pravé zadné, kde je menší nedostatok. Tak isto čo sa týka pravého zadného blatníku, tam je mierny defekt, ale neviem určiť či je to lak alebo karoséria. Príjemným prekvapením je vnútorné spätné zrkadlo na palubovke, ktoré je vyhotovené v chrómovanom plaste. Presuňme sa ešte raz k zadnej časti, tá je trochu odfláknutá. Nárazník je osadený na krivo a svetlá tam tiež pôsobia trošku nemotorne. V prednej časti je však všetko bez chyby. Kolesá s dobovým dizajnom a logom Mercedesu pasujú parádne. Pneumatiky sú gumené. Celkovo sa jedná o celkom podarený model aj keď je z tých lacnejších.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s