1938 FORD COE & 1936 CHEVY PICKUP

V regáloch hračkárstva z času na čas obdivujem modely od spoločnosti MAISTO, ktoré na Slovenský trh dováža spoločnosť PAMA Hobby s.r.o. V ponuke MAISTO pribúdajú custom verzie historickej klasiky akú si predstavíme dnes. Troška som pátral z akého originálneho auta vychádza transportné auto a veľa zdrojov na internete uvádza model Ford COE z roku 1938. Ide teda o prerábku originálneho vozidla. O to väčšiu má model pre mňa hodnotu. Aby som ešte upresnil, jedná sa o model v mierke 1/64, čiže pre zberateľov klasických „angličákov“ vítaná zmena od HW či MXB. Komplet pochádza zo série ELITE TRANSPORT s licenciami od výrobcov originálnych vozidiel.

Na prvý pohľad sa model v jemne oranžovo žltej farbe s matným efektom javí ako dokonalý. No po drobnejšom prieskume zisťujem nedostatky v krytí na miestach ostrých hrán i miest kde výrobca veľmi nevenuje času na prelakovanie. Hlavným miestom nízkej vrstvy laku sú korby na oboch vozidlách. Po odsunutí sklopnej korby z nákladiaku je tento nedostatok veľmi zreteľný. Naopak rovné a veľké plochy nevykazujú našťastie žiadne veľké nedostatky čo sa laku týka. Taktiež decaly sú detailne opracované a nemajú známky poškodenia. Vcelku zaujímavým prekvapením boli pre mňa svetlomety na oboch modeloch, ide o nálepky s vydareným efektom výplne reflektorov a svetiel. Naozaj chvíľu mi trvalo prísť na to, či sú vkladané plastové detaily, alebo lepené nálepky. Podarený kúsok. Na streche „odťahovky“ však už sú plastové majáky z číreho, červeného plastu.

O detailoch a zvýraznených prvkoch karosérii sa môžem vyjadriť kladne. Oba modely majú dokonalé a výrazné ryhovanie dvier a iných prvkov ako sú pánty dvier, kľučky na dverách, zadné čelo na Pickupe a pod. Mnoho dvierok nájdete na odťahovke na kabíne i samotnej korbe z oboch strán. Každé dvierka majú zvýraznený zámok. Sklopná plošina je vyrobená z plastu a je plne funkčná. Posledný bod k detailom, venujem chrómovým doplnkom. Ide o pochromovaný plast, ktorého si najviac užijete na odhalenom motore Chevroletu. Taktiež ťahač je osadený chrómovými nárazníkmi a za kabínou vyvedenými hrubými, chrómovými výfukmi.

Začnem u kolies, ktoré sú zvýraznené retro štýlom s bielim lemom pneumatík. Pneumatiky sú gumené, žiaden plast ako je tomu u HW či iných značiek. Ale už biely lem, ktorí je skôr súčasťou diskov ako pneumatík, je bohužiaľ už plastový. No na efekte to nič nemení. Disky majú zvýraznené šrúby, čo pekne dolaďuje efekt originálu. Jedným z malých sklamaní sú predné disky na Chevy Pickup, z dôvodu bezpečnosti musel výrobca zvoliť pevnejšiu konštrukciu kolies, aby neprišlo k ich lámaniu, keďže ide o hračku pre deti od 8 rokov. Taktiež predná náprava musela byť zosilnená a zjednodušená, aby vyhovovala bezpečnostným normám. No i tak je Chevy v tom to smere lákadlom osadeným na Flatbede. O podvozkoch oboch autíčok toho naozaj veľa nie je čo povedať. Podvozky sú strohé, viac menej rovné a kde tu sa nájde nejaký detail v podobe kardanu či osí. Tu už výrobca veľa improvizácie neuplatnil.

Celkovo si modely autíčok vážim, ani nie tak pre ich detailnosť a dobre spracovanie, ale pre celkový efekt a variabilitu modelov, ktorú im umožňuje jednoduchá sklopná rampa. Ide o hodenú rukavicu pre značku HotWheels a myslím si, že ide o zdarného konkurenta.

Čo znamená skratka COE?
Cab Over Engine – doslovný preklad je teda kabína nad motorom

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s