Ford GT40

V roku 1963 Enzo Ferrari uvažoval o predaji svojej značky.  Medzi najvážnejšieho kandidáta patrila značka Ford. Zmluva už fakticky ležala na stole a stačil len podpis Enza. Ten však z celej dohody vycúval doslova za 5 minút 12.

Treba si uvedomiť že vtedy bola Ferrari úplne inou značkou ako dnes. Nešlo jej o predaje medzi ľuďmi, nemala dvojdverový kombík s pohonom 4×4 a nepredával niekoľko tisíc kusov ročne. Enzo staval auta pre ľudí iba z nutnosti, jemu išlo o preteky. Byť najlepší na okruhu bola priorita číslo jedna. A pravdepodobne na tejto záležitosti celý obchod padol. Ferrari by pravdepodobne nemalo pod Fordom voľnú ruku čo sa týka pretekanie a tak isto obmedzený rozpočet. Enza jednoducho odradilo že mu niekto bude kecať do toho ako sa ma starať o tým. Bodaj by nie, keď v Le Mans Ferrari nemalo konkurenciu.

Samozrejme to sa zase nepáčilo Fordu a tak Henry Ford II. Sa rozhodol že dá lekciu Enzovi priamo tam, kde ho to bude bolieť najviac, na okruhu v Le Mans, kde Ferrari malo do tej doby 6 víťazstiev v rade. Je nutné podotknúť že v tej dobe Američania nemali mnoho skúseností s pretekaním. Do predstavenia prvého Mustangu ostával rok. Jediné čo Ford mal bola Shelby Cobra, ale tá bola príliš slabá na použitie v Le Mans. A zrejme by musela prejsť množstvom úprav. Ford to skúšal rôzne, ale nakoniec našiel partnera vo firme Lola, od ktorej kúpil 2 kusy šasi. V roku 1964 sa Ford GT sa zúčastnil Le Mans ale všetky 3 vozidlá kvôli poruchám odstúpili. Tu sa Henry znova vytočil a odviezol auta priamo Carrollovi Shelbymu.

V roku 1965 nasadil Ford 6 áut na Le Mans ale opäť ani jedno nedokončilo a prvé tri miesta bralo piaty krát za sebou Ferrari. Ale hneď ďalší rok  Ford GT začal dominovať v Le Mans a celkovo ho vyhral 4 krát za sebou. V poslednom vyhranom ročníku, 1969, sa Ford bil o prvú priečku s Porsche a nakoniec vyhral rozdielom iba o 120 metrov! Predstavte si to, po 24 hodinách rozdiel 120 metrov.

Model od Matchboxu reprezentuje víťazný Ford GT z roku 1968.  Autíčko sa mi zapáčilo na prvý pohľad a keď sa naskytlo dobrá príležitosť na to, aby som ho vlastnil tak som neváhal. Model vznikol pri oslavách 65teho výročia založenia značky Matchbox. Má peknú matnú farbu a decaly sú tiež pekne spracované. Celkovo veľkosť a proporcie autíčka vyzerajú dobre, nie je nijako deformované či tvarovo neprirodzené. Na zadných kolesách mohli byť gumy s vyšším profilom aby to vyzeralo vierohodne. Verte mi, že keď som ich tam dal z iného modelu tak to vyzeralo lepšie.

Veľká škoda že sa tieto prémiové modely od Matchboxu nepredávajú aj na Slovensku, svoju klientelu by si určite našli. Podľa mňa poteší aj klasická krabička k modelu, síce v nej autíčko nevidno ale aspoň sa to lepšie skladuje a nepadá na nich prach. Ak budete mať možnosť, skúste dať šancu nejakému modelu od tejto firmy, ľutovať nebudete, predsa len aj Matchbox je dnes legenda rovnako ako Ford GT40.

One thought on “Ford GT40

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s