’71 Datsun 510 & Fleet Flyer

Hovorí sa že americké autá vedia jazdiť iba rovno. Do roku 1966 nebol v USA žiadny šampionát ktorý by sa konal na normálnych okruhoch. Boli tu síce šprinty na ¼ či ½ míle, alebo séria NASCAR, v nich ale išlo iba o výkon a rýchlosť v priamke. Príchodom Mustanga v roku 1964 sa veci zmenili a SCCA(Sports Car Club of America) začali premýšľať nad profesionálnym šampionátom cestovných automobilov. Ak sa čudujete prečo píšem o Amerike pri japonskom aute, tak verte že to má súvislosť.

Trans Am séria založená v roku 1966 bola rozdelená do dvoch kategórií. Prvá bola pre autá do objemu motora 2 litre a druhá od dvoch do piatich litrov s rázvorom maximálne 111 palcov(2,82m). Budeme sa venovať prvej kategórií, v ktorej sa uplatnili prevažne európske autá ako Alfa Romeo GTA či Porsche 911. V rokoch 1971 a 1972 bol zvýšený objem motora na 2.5 litra.

V roku 1965 Peter Brock založil vlastný pretekársky tím Brock Racing Enterprises(BRE). Neskôr sa jeho tím stal oficiálny pretekárskym tímom Datsunu na západnom pobreží USA. Malo to za úlohu podporiť predaje japonského výrobcu za oceánom. Spolupráca trvala do roku 1972 kedy Brock skončil s pretekaním a začal sa venovať závesnému lietaniu. V roku 1971 a 1972 sa zúčastnil série Trans-Am s vozidlami Datsun 510 a oba vyhral.

V prvom ročníku jeho tím nazbieral rovnaký počet bodov ako tím v ktorom boli Alfa Romeo GTA. BRE vyhralo vďaka väčšiemu počtu víťazstiev. Druhý ročník bol prvý kedy sa vyhlasoval aj individuálny jazdec ako majster. Stal sa ním John Morton na červeno-bielom Datsune s číslom 46. BRE malo postavených 5 Datsunov. Bielo-modrý exemplár s číslom 68 bol určený ako „hosťovské“ vozidlo. Sedel v ňom miestny talent trate na ktorom sa preteky konali. Presne to je vozidlo, ktoré si Hot Wheels pripravilo do série Team Tansport.

Model veľmi pekne interpretuje skutočné vozidlo čo sa týka „bojového pomaľovania“. Rozdiel je len v detailoch nálepiek sponzorov. Na modeli sa nachádza len Good Year a Valvoline. Po stranách auta v zadnej časti namiesto nápisu „Simoniz“, nájdeme BRE Datsun. V prednej časti máme v maske nápis Datsun a kryty svetiel sú tiež lakované. Popravde, neviem či pravé čierne svetlá sú kryty alebo nasávacie otvory vzduchu, nenašiel som kvalitnú fotku reálneho auta ale prikláňam sa skôr k druhej možnosti.

V zadnej časti nájdeme vyobrazené svetlá a nápis Datsun. V interiéry nájdeme ochrannú klietku, ale všimnite si, že volant je na pravej strane, takže sa nejedná o JDM vozidlo. Ako som spomínal, autá mali za úlohu podporiť predaje v USA. Datsun 510 sa v Severnej Amerike nazýval Datsun Bluebird.  Škoda že kolieska tiež nie sú podľa originálu ale tieto tiež celkom pasujú podľa mňa. Celkom do detailu je urobený aj kovový podvozok. Vidíme vedenie výfuku či kardanu, zadnú rozvodovku s poloosami, uchytenie náprav, alebo aj prevodovku. Toto by som priradil k tomu lepšiemu od Hot Wheels.

Poďme sa pozrieť na nákladné vozidlo. Samozrejme je vyhotovené v tímových farbách, reálny transportér mal rovnaké sfarbenie, len to bol kamión a nie dodávka. Priznám sa, naozaj netuším čo mohla byť predloha, dopátral som sa k Fordu ktorý vyzeral podobne aj čo sa týka bočných skiel. Inšpirácia tam možno bola ale predná časť vyzerá inak. Každopádne, mne sa páči. Na tomto je možno menej detailov ako na ostatných ale ako celok to vyzerá fajn. Za zmienku stoja strieborné linky okolo okien, ktoré imitujú chróm. Samozrejme na oboch koncoch vozidla nájdeme vyobrazené svetlá. Podvozok nestojí ani za reč, kardan s rozvodovkou a nejaký náznak výfuku, slabota.

Musím povedať že nebolo ľahké nájsť informácie o 68mičke, ak by ste náhodou vedeli viac, pokojne dajte vedieť, správu, odkaz na linky, hocičo, budem len rád. Tak isto potešia aj fotky, pretože som našiel len tri aj to vo veľmi malom rozlíšení. Každopádne BRE a Datsun si týmto počinom získali dosť fanúšikov a samotný Nissan teraz lakuje koncepty do štýlu BRE.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s