BACK TO THE FUTURE TIME MACHINE HOVER MODE

Písal sa rok 1985 keď svetlo sveta uzrela prvá časť dnes už kultovej trilógie Návrat do budúcnosti. Pobláznený vedátor, lietajúce auto, cestovanie v čase či kvalitný príbeh. Každý si na týchto filmoch našiel niečo, prečo ich má rád.

Pri natáčaní prvého dielu sa o pokračovaní neuvažovalo, všetko sa zmenilo po veľkom úspechu prvej časti. Pôvodná záverečný scéna kde DeLorean odlieta mala byť len vtip, ale poslúži ako výborný odrazový mostík  na pokračovanie. Samotné auto pôvodne tiež nemalo byť použité. Ako stroj čau bola najprv používaná chladničku, ale tvorcovia sa báli že ľudia sa naozaj začnú zatvárať do chladničky, tak sa rozhodli nápad škrtnúť.

DeLorean DMC-12 sa začal vyrábať v roku 1981 ale spoločnosť vyhlásila už v roku 1982 bankrot. Za 2 roky produkcie vyrobili 8 583 kusov. Spoločnosť DeLorean Motor Company založil John Zachary DeLorean, ktorého zasponzorovala Britská Vláda. Tá mu poskytla potrebné financie aby vozidlá mohli schádzať z výrobnej linky v Írskom Belfaste.

Prvý prototyp vozidla bol osadený motorom typu Wankel  z dielne Citroenu. Do produkčného vozidlá sa dostal 2.8L V6 motor z kooperácie Peugeot-Nissan-Volvo. Pre Európu ponúkal 112kW a pre USA 97kW. Keďže DeLorean si nedokázal sám poradiť s vývojom auta, obrátil sa na BMW a Porsche, ktoré však boli príliš drahé. Nakoniec sa dohodol s Lotusom, ktorý dodal DMC technológie a platformu z modelu Elise. Za dizajnom vozidla stojí talianska legenda Giorgetto Giugiaro. Dodal autu jedinečný dizajn so štýlovými dohora otvárateľnými dverami. Karoséria bola laminátová na ktorú sa dávali nerezové plechy, opäť neodmysliteľná súčasť DeLoreanu. Bohužiaľ váha karosérie spolu so slabým výkonom motora toto auto fakticky zabila. Zrýchlenie na 100km/h sa pohybovalo od 8.8s v prípade manuálnej prevodovky a 10.5s v prípade automatickej. To bolo žalostne málo na športový automobil. Keď sa k tomu pridajú zle jazdné vlastnosti kvôli uloženiu motora za zadnou nápravou, je jasné že auto nemohlo mať úspech. Nebyť filmovej trilógie, možno by sa naň dnes už zabudlo.

Model od Hot Wheelsu vyzerá pomerne presvedčivo. Nájdeme na ňom aj pekné detaily ako prednú masku aj s vyobrazeným logom DMC. V zadnej časti vyobrazené obrysové/brzdové a smerové svetlá. Medzi nimi je aj vyobrazená značka, škoda ale že tam nedali aj nápis z filmu „OUTATIME“. Na bočných stranách vozidla sú vyobrazené elektrické káble v červeno-čiernej kombinácii. V zadnej časti vozidla nájdeme samotné zariadenie na presun v čase. Samozrejme hlavnú úlohu tvoria 2 motory, ktoré fakticky dominujú na celom aute. Jednu výčitku by som ale mal. Namiesto strieborného lakovania mohli nechať iba leštenú ZAMAC verziu, to by viac odpovedalo originálu.

Pozrime sa na podvozok, ako prvé si samozrejme každý všimne kolesá otočené kolmo k zemi, ktoré plnia funkciu motorov. Osobne ma prekvapilo že sa na podvozku nachádzajú maličké kolieska, aby sa model mohol pohybovať. Čakal som len slepý podvozok. Nájdeme aj ďalšie detaily na podvozku ale ja spomeniem už len výfuky v zadnej časti. Tie mohli byť tiež trošku vystúpené pod nárazník, vyzeralo by to lepšie.

Osobne som sa tomuto modelu veľmi potešil, pretože som fanúšik filmovej trilógie. Tí z Vás ktorí to nevideli, tak to okamžite napravte a zapnite si to. A Vy čo ste to videli, tak si to pozrite znova, prtože je to film ktorí sa dá pozerať aj tisíckrát. A nezabudnite, 1.21 Gigawattu !

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s