‘71 AMC Javelin

American Motors Corporation predstavila model Javelin (v preklade oštep) v roku 1967. Model sa zaradil do kategórie Pony Cars, ktorú založil Ford Mustang. AMC však nemal peniaze na niekoľko karosárskych verzií, preto vznikol iba semi-fastback, vďaka čomu však bolo možné odlíšiť Javelin od ostatných áut. V roku 1971 prišla na trh druhá generácia, ktorá bola väčšia a ťažšia. Javelin bol veľmi úspešný v rôznych odvetviach motoristického športu, čo AMC využilo a vytvorilo niekoľko špeciálnych edícii. Čo sa týka motorov, do druhej generácie sa montovali radové šesťvalce s objemom 3.8L(101kW), 4.2L(112kW) a 4.6L(149kW). Posledná motorizácia sa predávala iba na Mexickom trhu. Silnejšie motory zastupovali V8 s objemom 5.0L, 5.9L a 6.6L. Výkony sa pohybovali rôzne podľa rokov výroby od 112kW až do 246kW.


Chcete dostávať novinky do schránky o diani na našej stránke, článkoch a nových informáciach zo sveta zberateľských a plastikových modelov? Zaregistrujte sa, aby vám nič už neušlo.


Automobilka AMC vznikla v roku 1954 zlúčením firiem Nash a Hudson. Od roku 1970 patrila pod AMC aj značka Jeep. V 80tych rokoch firma spolupracovala s Renaultom ktorý ju fakticky vykúpil z bankrotu. V roku 1987 firmu odkúpil Chrysler, pričom hneď na ďalší rok značka zanikla. Jeep patrí pod Chrysler dodnes.

Model je vyhotovený vo farbách spoločnosti AMC. Číslovka 50 na oboch bokoch nám dáva jasne najavo že model bol vytvorený k 50tému výročiu Hot Wheels. Nula je vyobrazená v tvare slučky ktorá je typická pre Hot Wheels dráhy. Slučka však pokračuje vodorovnou čiarou až k prednému nárazníku a zrejme má definovať Hot Wheels dráhu. Mne tak trochu aj evokuje aj názov auta, čiže oštep. Či je jedno z toho pravda netuším, možno to je len dizajnový prvok bez hlbšieho zmyslu.

Model nemá vyobrazených veľa detailov. Patrí k ním, štvorica predných svetiel kde sú hlavne lakované do bielej farby a diaľkové do žltej farby. Potom tu máme už len poistné zámky na kapote a veku kufra. Škoda, mohli ešte dať decaly na zadné svetlá, či logo firmy dozadu. V interiéry poteší bezpečnostná klietka. Na obidvoch bokoch nájdeme dvojicu koncoviek výfuku pred zadným kolesom. Ak sa pozrieme zospodu, vidíme, že výfuky sú pekne vyobrazené od motora. Vidíme aj rámový podvozok v prednej a zadnej časti, motor, či prevodovku, od ktorej nám ide kardan až k zadnej rozvodovke z ktorej idú poloosy ku kolesám. Na tomto modely sa mi spracovanie podvozku páči. Osobne sa mi tento model páči najviac z prvej kolekcie 50th Favourites. Veľmi dobre pasujú aj kolesá v sivej farby, ktoré majú dizajn muscle cars. Celkovo je z tejto kolekcie 10 kusov. Hot Wheels ju rozdelilo na 2 časti, kde bolo v predaji najprv prvých 5, neskôr druhá polovica.

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s