SEAGRAVE 750GPM

Seagrave založil v roku 1881 Fredric Seagrave v Detroite v Michigane. Seagrave je najstarším výrobcom požiarnych prístrojov v Spojených štátoch. Spoločnosť sa v roku 1891 presťahovala do Columbusu v Ohiu a zostala tam až do roku 1963, kedy spoločnosť kúpila spoločnosť FWD z Clintonville vo Wisconsine. Spojenie týchto dvoch spoločností nieslo už ovocie dávno pred tým než FWD odkúpila celú spoločnosť Seagrave. FWD dodávalo podvozky pre nákladné autá a Seagrave komplexné technológie pre požiarne i iné záchranné systémy. Dôkazom toho je i model vyrábaný od roku 1950 pod označením Seagrave 750 GPM a MATCHBOX si ho zobral ako predlohu pre svoje modely zo série MBX HEROIC RESCUE a dostal sa i do série 65 ANNIVERSARY.

Je dobré, že môžem porovnať hneď dve farebné prevedenia Seagrave 750. Už na prvý pohľad je jasné, ktorý lak lepšie sedí a dobre kryje ostré miesta modelu. Nedostrek je zrejmý prevažne na oranžovej farbe, hlavne na negatívnych plochách. Je hneď jasné, že striekane sa aplikuje iba z vrchnej strany a len zázrakom či samotným rozptýlením laku sa dostáva i do miest, ktoré nie sú priamo zasiahnuté lakom. Červená farba lepšie kryje i na negatívnych plochách, ale i tu je vidieť nedostatok s dostatočnou vrstvou farby. Veľmi dobre je rozdiel v krytí farieb vidieť na samotnej korbe, čo je zároveň paradox,

nakoľko je to miesto, ktoré podľa mojej úvahy malo byť dostatočne zasiahnuté lakom pri aplikácii. Tieto drobné nedostatky sa prejavujú pri oranžovej verzii i v prípade potisku a  grafických detailov. Najviac viditeľný nedostatok je na zvýraznení rebríku. Je dobre vedieť, že zrejme autíčka s označením 65 ANNIVERSARY zrejme prechádzajú dôslednejšou kontrolou výroby. Červená verzia autíčka tým to nedostatkom netrpí.

Množstvo detailov na autíčkach je rovnaké, nakoľko ide o identické modely rozdielne iba farebným prevedením. Za kabínou šoféra a spolujazdca sú dva veľké bubny s namotanou hadicou, ďalšie hadice sú naložené na korbe a plus po bokoch sú spevnené rúry pre miesta kde je predpoklad, že budú pod záťažou, napríklad prechádzajúcich vozidiel a pod. Po stranách korby sú naviac viditeľné detaily ako sústava ventilov a čerpadiel. Auto bolo primárne určené na prečerpávanie vody, niečo ako pojazdná pumpa. Neobsahovalo žiadne nádrže na vodu. Jedným pekným detailom je siréna pod prednou kapotou. Samotná kabína šoféra a dvoch spolujazdcov je osadená veľkou dvoj sedadlovou lavicou, s pekne priznaným stehmi šitia. A miestom pre šoféra, s volantom  a riadiacou pákou. Veľa detailov nečakajte a zrejme i malým nedostatkom by som bral absenciu kovového rámu okolo čelného skla.

Podvozok modelov je strohý a veľmi plochý. Neviem presne určiť, aká bola predloha originálu. Ale na modely je vidno iba sústava dielov prednej a zadnej nápravy, časť spodku motora a hlavný hnací hriadeľ a veľa textov od MBX. Hlavným rozdielom na podvozku medzi oboma autíčkami sú rozdielne disky. Tu sa viac prikláňam k realistickejším diskom na oranžovom modely. Kolieska majú priznaný dezén iba po vonkajšej strane.

V každom ohľade je model, naozaj pekný a vyšperkovaný do lepšej triedy modelov MBX. Klasická kvalita, ktorá nesklame. Zberateľom, ktorí sa radi zameriavajú na modely s požiarnou či záchranárskou tematikou vrelo tento model odporúčam. Ak by som mal však rozhodnúť ktoré z dvoch uvedených modelov je lepšie isto sa prikloním na stranu červeného Seagrave a to i preto, že má viac grafických doplnkov v lepšom prevedení ak opomeniem kvalitu laku.

Článok si môžete stiahnuť voformáte PDF.

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s