Ferrari 250 GT Sperimentale, 1961

Označenie 250 GT Sperimentale vychádzalo z predpokladu, že pôjde výlučne o experimentálne vozidlo, z ktorého neskôr vzišlo legendárne Ferrari 250 GTO. Celkovo bolo GT vyrobených 5 exemplárov na ktorom si Enzo chcel vyskúšať nové aerodynamické modifikácie a vývojové riadiace a pohonné prvky pre nové modely Ferrari. Taktiež nepredpokladal, že by sa daný model zúčastnil akýchkoľvek závodov ako napríklad Le Man a pod. i keď malo predpoklady víťaziť na týchto pretekoch viac ako dobré. Model vychádzal z modelu 250 Berlineta “Short Wheelbase”, ktoré Ferrari predstavilo v roku 1960. Pohonnou jednotkou bol 3.0 litrový V12 s výkonom 280 koní a sústavou šiestich karburátorov.

Ferrari 250 GT Sperimentale

Dnešný model z produckie BANG pochádzajúcej z Talianska je zrejme pre mnohých málo známa značka výrobcov modelov. Ručná výroba autíčok pochádza priamo z Talianska. Každé autíčko je svojim spôsobom originálne a v zbierkach bude vždy predstavovať zaujímavý skvost. Na prvý pohľad, nie moc atraktívna krabička však ukrýva “perlu” preplnenú množstvom vkladaných detailov. Výrobca si dal záležať nielen na detailoch, ale na lakovej úprave autíčka a taktiež i na množstve použitých nálepiek pekne zafixovaných povrchovým transparentným lakom.

Karoséria

Už spomínaná povrchová úprava modelu nenesie žiadne chyby v laku, ani nálepiek, ktoré sú mimochodom veľmi zreteľné i pod lupou ako i bežným pohľadom. Predná kapota i zadná a to i vrátane dvier je samostatný prvok vkladaný do modelu pri výrobe. Nejde o jednoliaty odliatok. Tým výrobca zabezpečil dokonalé ryhovanie týchto dielov a vytvárajú dojem, že ide o pohyblivé časti. Bohužiaľ, nie je to mu tak a spomínané diely sú pevné. Ide o malé sklamanie, ale to vyvážia detaily hlavne na prednej kapote. kde okrem zámkov kapoty nájdete i “sklíčko” zabezpečujúce veterný tunel pred čelným sklom v mieste šoféra. A taktiež i imitáciu kožených, poistných remeňov. Stierače na čelnom skle sú tiež vkladané, a do detailov vyvedené a to i vrátane tretieho stieraču na hornej hrane čelného skla. Taktiež svetlomety a kľučky na dverách sa vyznačujú detailom.

Zadná časť vozidla je taktiež “prepracovaná” skupinou detailov ako sú zadné svetlá i pekná štvorica výfukov v chrómovej úprave. Taktiež za povšimnutie stojí kľučka zadnej kapoty a viečko nádrže, opäť v chrómovej úprave.

reklama na recenzie

Interiér

Pohľad do interiéru vzhľadom na malé okná mierky 1/43 je nedostatočný a pri fotografovaní som mal veľké problémy zachytiť detaily palubnej dosky i krásne vyvedené modré sedadlá. Pohľad cez predné čelné i zadné sklo nám poskytuje pekný pohľad na palubnú dosku s “budíkmi”. Pod zadným sklom sa nachádza krásne vyvedené šachovnicové šitie koženého polstrovania.

Podvozok

Podvozkovej časti dominujú kolesá s klasickým, chrómovým výpletom používaných v 50. rokoch, minulého storočia. Úžasný pohľad pre každého. Naozaj odporúčam pohľad na tento model niekde v ústraní a pokoji, bez okolitých vnemov.

Samotná podvozková časť už toľko “prepychu” neposkytuje. Celému podvozku dominuje výfuková sústava vložená do plastové výlisku. Samotný výlisok nám poskytuje ako taký prehľad o reálnej predstave podvozku. Výrobca nám troška priblížil pohľad na spodnú časť motorového bloku i zadný, hnací kardan. Inak povedané, čakal som viac.

Celkovo vnímam model ako veľmi vydarený a vážne by som sa čudoval ak by zberateľovi Ferrari chýbal v zbierke. Detaily sú prednosťou tohto autíčka. Musím byť však objektívny a vytknúť i chyby spojené s ručnou výrobou. Hlavnou takou chybou je zlé lícovanie, respektíve priveľké odsadenie rámu okien dverí od vrchnej časti karosérie. Vytvára to dojem ako by chýbalo tesnenie okolo dverí. Ale je to pominuteľná chyba voči zážitku z príjemného pohľadu na model. Taktiež cena okolo 21€ je viac ako priaznivá.

Model nám na recenziu poskytol eshop BLUE WOLF, kde si uvedený model môžete zakúpiť. Naviac pri uvedení kódu DPM001 do objednávky získate zľavu 2€ ako naši čitatelia nášho blogu.

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s