Bentley Speed Six 1930 (BRUMM, 1/43)

krabičkaNa stôl sa mi dostal opäť skvost od BRUMM a nie len tak bezcenný. Už sme tu mali jedného krásavca s prívlastkom Speed Six z roku 1928. Z konštrukčného hľadiska ide o podobné projekty a nie divu. Na oboch závodných autách sa nesie podpis Joel Woolf Barnata, ktorý sa zúčastnil na týchto autách i závodov 24 hodín Le Man a od roku 1926 bol spolu majiteľom spoločnosti Bentley. Mimochodom, tento pán bol počas 2. svetovej vojny i pilotom bombardéru RAF. I cez svoj vzhľad boxera vysokej váhy ho volali “Babe”. Z môjho pohľadu troška opomenutý “pravý” chlap, ktorý dokázal nielen využiť bohaté dedičstvo, ale bol i hrdinom nielen na okruhu, ale i vo vzduchu. Budem tento článok považovať za jeho malé uctenie. Je pravda, že ma na Barnata upozornili chalani z BLUE WOLF, ktorý mi zároveň zapožičali tento model, a myslím si, že v budúcnosti prinesiem samotný článok o tom to človeku. Zaslúži si to. Ešte jedná zmena od tohto článku nastane. Budeme aktívne zapájať i vás do článkov formou otázok.

 

 

 

krabička2

Laková úprava s v klasickom zelenom kabáte Bentley, pôsobí naozaj dokonalo. Nie je ani známka po nedostatočnom pigmente farby, ktorý by mal za vinu nedostatočne prekryté miesta. Naopak i jemné detaily karosérie nezanikajú, ako by to bolo v prípade prevrstvenia laku. Čo sa týka grafických, či farbených detailov tých veľa na autíčku nenájdete. Veľká biela štvorka v čiernom poli dominuje všetkým stranám a to i vrátane nastriekanej číslice na prednú masku chladiča. Ostatné doplnky sú prevažne vkladané, v inej farbe plastu. Línia a tvarovanie karosérie odsledované podľa fotiek z internetu mi dali ako taký prehľad o dobrom spracovaní návrhu a konštatujem, že vzhľadom k priaznivej cene modelu, výrobca osadil na model nielen veľa detailov, ale ich aj patrične tvaroval. Predná motorová konzola s veľkým chrómovým krytom chladiča a dvojicou veľkých reflektorov s imitáciou koženého poťahu je impozantným pohľadom. Otázka č.1: Viete nám napísať prečo boli kožené poťahy na svetlometoch? Pri kapote ešte chvíľu ostaneme. Zaujímavým detailom sú i kožené pásy cez motorovú konzolu, ktoré mali zabezpečiť tuhosť kapoty i jej celistvosť v prípade búrania a taktiež, aby sa počas veľkých rýchlostí neotvorila. Nakoniec si azda všimli všetci veľkého otvoru na kapote pred spolujazdcom. Otázka č.2: Na čo slúžil otvor na prednej kapote?. Postupne prechádzam bočnou líniou, ktorej dominujú krásne zvýraznené dvere, ale čo to? Dvere sú len na ľavej strane? Nie, sú aj na pravej strane, ale posunuté za šoféra a určené pre nastupovanie posádky na zadné sedadlo. Áno i v reálne to tak bolo, ale pre ľahšie nastupovanie sú z každej strany osadené stúpačky. Z pravej strany stojí za povšimnutie i strieborná, páka. Otázka č.2: Viete povedať na čo slúžila vonkajšia veľká páka z pravej strany kokpitu? Pozor týchto pák sa vyskytujú dva druhy, pre civilnú prevádzku a závodné preteky. Samozrejme, že na modely je závodná verzia. Prejdem pohľadom cez dokonalé blatníky až do zadnej časti, ktorej pod zloženou strechou dominuje veľká palivová nádrž osadená chrómovým viečkom a taktiež veľká biela štvorka. Opäť si všímam detailov ako je kovový pásy fixujúce túto nádrž. Množstvo detailov je naozaj na každom kroku.

Skočím do interiéru a prvé čo si hádam každý všimol z fotiek je detailne spracovaná palubná doska. Jemne imitujúca i drevo, ktoré bolo použité pri origináloch. Nálepka nalepená doske poskytuje dostatok predstavy ako to v reálnom aute môže vyzerať a dokonale prilieha i na výstupky na doske. Ručne maľovaný volant je tiež zaujímavý prvok a dokresľuje atmosféru. Sedadla jazdca a spolujazdca majú pekne zvýraznené šitie a jemne imitujú i skrčenie kože. To sa týka i hlbokej zadnej lavice. Pod nohami jazdca i spolujazdca je vidno lišty a výplň podlahy ktorá bola pôvodne z odolnej lepenej dosky. Taktiež z pravej strany vodiča v kabíne nájdete ešte jednu krátku rýchlostnú páku. Predné sklopené sklo sa mi zdá troška nedoriešenie a chýba mi tam “rám”. Otázka č.3: Na čo slúžilo viečko pod sklopeným predným sklom na strane spolujazdca?
To bol hádam asi jediný vážny nedostatok čo by som BRUMMu vytkol. Ešte pohľad na sklopenú strechu. Tu stojí za zmienku, že BRUMM vyrába tento model i s natiahnutou strechou.

A poďme na podvozok. Opäť ruka výrobcu nesklamala. Ľudia v BRUMM vedia čo robia. Krásne vyvedené listové pérovanie na prednej i zadnej náprave z bledo zeleného plastu znázorneným počtom listov. Kolesá s dezénom a výpletom diskov pôsobia opäť krásne a dokonalo. Masívna, hnacia zadná náprava i s kardanom, ktorý má priznané i skrutky a poteší každého zberateľa. Tieto detaily naozaj stoja za to. Motor zo spodnej časti neponúka veľa detailov, ale verne kopíruje reálnu predlohu. Závodný model musel byť i od spodnej strany jednoduchý. Zaujímavo je tiež uchytené i výfukové potrubie, ktoré je zakončené pod nádržou deltovým tvarom trojuholníka. Za povšimnutie ešte dám i bubnové brzdy na kolesách. V reálnom prevedení si mohol jazdec nastaviť brzdnú silu pre každé koleso podľa potreby zvlášť.

reklama na recenzie

Na záver chcem vyzdvihnúť um a zmysel pre detail dizajnérov u BRUMM, v tak malej mierke za primeranú cenu naozaj ponúkajú tzv. zlatú strednú cestu. Ja osobne vítam, že BLUE WOLF začala viac prezentovať a tlačiť na náš trh tieto modely, nakoľko si myslím, že i naši zberatelia by mali viac dostávať kvalitu. Hodnotím model známkou 4,5 z piatich. Nedostatkom by som chcel pomenovať hlavne priemerné opracovanie niektorých plastových doplnkov. A už raz spomínané čelné sklo, ktorému chýbal rám. Inak model je jeden z TOP prevedení, ktoré sa mi za posledné týždne dostal na stôl. Vrelo odporúčam dámy a páni tento model, ktorý si môžete zakúpiť v ponuke BLUE WOLF priamo pod tým to odkazom. Vaše odpovede uvádzajte prosím pod článkom do komentárov. Je to snaha (pokus) z našej strany rozvíriť malé diskusie o modeloch.

R099

Hodnotenie : 4,5/5

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s