TATRA T148 6×6 S3 (IGRA MODEL, 1/87)

titulkový obrázokSpomínam na dobu keď som bol ešte malý chlapec a užíval si radosti a starosti 80. rokov v západných Čechách kde otec slúžil v rámci bývalej ČSLA. Spomínam si na dobu, kedy sa vo veľkom stavali byty, sídliská a mnoho iných projektov usnadňujúcich život vtedajšom socialistickom Československu. Okolo stavieb sa pohybovalo mnoho robotníkov, ale i techniky a jednou z nich bola i dobre známa T148 v klasickej verzii 6×6. Vybral som si tento model od IGRA, ktorý nám poskytli chalani od BLUE WOLF zámerne. A to z toho dôvodu, že predchádzajúca recenzia plastových modelov bola jej mladšia sestra T815. Môžeme tak porovnať ich spracovanie.

Model v mierke 1/87 v plastovej úprave pôsobí naozaj realisticky a mal by byť ozdobou každej zbierky zameranej na tatrovky. Osobne si myslím, že veľa zberateľov podceňuje nielen mierku 1/87, ale i plastové modely. A majú nám čo ponúknuť. Veď len pohyblivé časti modelu, ktorých je mnoho oproti väčším a drahším mierkam je viac ako dosť. O detailoch prevedenia už ani nehovorím. Tatrovka ktorú mám práve na stole má bledo modrú farbu kabíny usadenú na čiernom podvozku a doplnená o sklápaciu šedú korbu. Na tieto tatrovky si skôr spomínam v celo-modrom kabáte. Kabína sa vyznačuje množstvom detailov a naznačených dielov. Predná kapota je dobre prepracovaná spolu s výstužnými prvkami proti krúteniu pri otvorenom stave. Predná chladičová maska s bielym nápisom TATRA je vkladaná a namôj vkus až moc oblá. Tu by som asi odporúčal výrobcovi lepšie prepracovanie, ale nie je to nič na čo by sa nedalo pozerať. Chápem, že podmienkou výroby, je i čo najlepšia cena no ja si pamätám, že z vrchu na blatníkoch boli oranžové “kýble” a nie číre. Toto by som tiež asi podmienil menšou úpravou. Inak pohľad na kabínu s čírim presklením nám ponúka naozaj krásny pohľad a za zmienku stoja i priznané kľučky dvier a vkladané predné svetlá, taktiež z číreho plastu. Bohužiaľ samotné “presklenie” kabíny nesie známky ako keby poťahovania a deformuje výhľad do interiéru. Je rozoznateľný volant, palubná doska i sedadlá, ale bližšie detaily mi unikajú.

reklama na recenzie

Pohyblivá korba v šedom kabáte má naviac i pohyblivé zadné čelo, ktoré sa pri vyklápaní odklopí, aby nálad mohol vykĺznuť. Veľmi sa mi páči priznaná výstuha bočníc i striešky ktorá kryje kabínu. Dokonca dosadacie čapy na začiatku korby pekne dosadajú do lôžok, ktoré sú súčasťou korby. Našiel som síce menší nedostatok v podobe zbytku po vyseknutí z formy, ale jemný šmirgeľ a problém je preč. Nič vážne. Na tomto autíčku som sa najviac tešil na podvozok i keď v stolovom teste troška zaostal. Predné kolieska jemne drhli o zadnú časť predných blatníkov. Bohužiaľ nepomohlo by ani vyhnutie koliesok, kabína ako keby bola usadená veľmi vpredu. Ale poďme si obzrieť celý podvozok. Ten je priam famózny. Krásne pneumatiky s dezénom nasunuté na diskoch sú dokonalé a vierohodné. Taktiež množstvo detailov samotného podvozku je priam pastva pre oči. Naozaj mnoho a mnoho detailov a dokonca i tak jemných aký mi sú hydraulické či vzduchové trubky si výrobca dovolil zakomponovať do modelu. Konštrukcia podvozku zodpovedá reálu, palec hore. Listové pérovanie? Nie je problém, je sexi. Je tu toho naozaj veľa kolegyne a kolegovia. Každý z Vás by mal mať v ruke aspoň jeden tento kus, inak nepochopí moje nadšenie pre IGRA modeli . Dokonca i usadenie zadných, no nazvem to “zástierok” je ako keby “šlendriánsky” usadené, ale je to zámer. Čo si ja spomínam na Tatrovkách boli tieto plechy vždy pokrútené, otlčené a inak poškodené. Takto to vyzerá ešte viac realisticky. Čiže zobrať farby, patinu a doladiť si model do diorámy, či len tak do poličky zvládne každý z vás. Ešte tu mám jednu poznámku. Zadná ŠPZka spolu s koncovými svetlami, dokonalosť a pohľad na to vždy sprevádza malý úsmev. Za mňa, ako za nového nadšenca IGRA modelov dávam palec hore a udeľujem tatrovečke 3,5 bodu z piatich. Samozrejme, že ak budete uvažovať o kúpe tohto modelu nezabudnite sa pozrieť i do ponuky BLUE WOLF, ktorá nám zapožičala tento model na recenziu a touto cestou ďakujem chalanom.

Úplným záverom ešte dodám pár viet o doplnkoch. Obsahom balenia je množstvo doplnkov. Každý šikovný modelár či zberateľ si vie doladiť autíčko do dokonalosti. Sada spätných zrkadiel vrátane zrkadlovej výplne je už zrejme štandard IGRA MODEL, s potešením som zistil, že je k modelu i predná ŠPZka a taktiež i hydraulický zdvihák korby. A máte to všetko hneď niekoľkokrát, ak by sa vám nedajbože niektorá “prťavá” súčiastka stratila, či zlomila. Viete si ju hneď nahradiť. Myslím si, že IGRA sa dostáva postupne vo svojej filozofii stále krok po kroku k vysokej kvalite.

posledný obrázok

Hodnotenie: 3,5/5

Konkrétny model si môžete zakúpiť v ponuke obchodu BLUE WOLF. Kde nájdete i ostatné modely z ponuky IGRA MMODEL.

blue wolf.jpg

Ostatnú ponuku IGRA MODEL nájdete tu.

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s