Pontiac Firebird 400 1967

obalDnešný článok píšem tak troška z donútenia a vôbec nemám dobrú náladu. Preto som sa vrhol na to, aby som niečo napísal a prišiel tak na iné myšlienky. Hold, každý má z času na čas špatný deň. Z poličky som si vybral nový model od HOT WHEELS, ktorí mám zhruba dva týždne. A hlavne preto mi padla voľba na tento “agličák”, pretože už v minulosti som písal o tomto autíčku v Custom úprave, a rád by som vám priblížil jeho klasickú verziu. Dnes to bude rýchle, pretože už na začiatku vám prezradím, že je to vážne vydarený a dobre prevedený kúsok od HW. Veľa chýb, teda skoro žiadne som na autíčku nenašiel. Pontiac Firebird je ikonou vo svete automobilizmu a po desiatky rokov priťahuje pozornosť nadšencov do automobilizmu. Prvýkrát sa na svetlo sveta prvý Firebird dostal v roku 1967. V tomto roku je na trh uvedený úplne nový koncept tejto rodiny. Dosiahne podobnú slávu ako jeho predchodcovia zo 70. rokov?

Poďme sa pozrieť na lakovú úpravu. Tu zvolil dizajnér HW peknú bordovú farbu a doplnil ju bledo hnedým potiskom pruhov, znázorňujúce športový typ ducha reálnej predlohy modelu. Hneď asi jediná výčitka sa týka práve laku. Obsahuje málo pigmentu, a na ostrých hranách špatne kryje. To mohlo byť spôsobené samozrejme zriedením farby. Inak línie a zvýraznené prvky detailov sú na dobrej úrovni, na akú sme u HW zvyknutý. Krásna predná, masívna kapota s perforáciou a prieduchmi na vstup vzduchu pekne ladí s prednou maskou. Tej dominujú dva páry výrazných svetlometov. Línie autíčka nenarúšajú ani väčšie kolesá, ktoré by ste u klasickej, reálnej predlohy ťažko hľadali. Ako prechádzate pohľadom po boku autíčka natrafíte na farebne vyvedenú kľučku a zámok. Bod hore. Na konci zadnej, jemne splývajúcej kapoty nájdete iba zvýraznenia zadných svetiel a miesta pre značku, spolu s nárazníkom. Tu nám mohli chalani z HW ponúknuť troška tej “grafiky”. Ale nevadí. Ako som už spomínal väčšie kolesá, tie si pochvaľujem hlavne pre ich doladenie konceptu spolu s krásnym zlatým lemom okolo diskov. Naozaj vydarené autíčko.

reklama na recenzie

Pohľad do kabíny cez veľké postranné okná je zaujímavý. Slušne vyvedené sedadlá vpredu i vzadu, majú zvýraznené čalúnnické šitie. Taktiež na vnútornej strane dverí nájdete prvky interiéru. Naopak palubná doska spolu so stredovým stĺpom je strohá a bez akýchkoľvek ovládacích prvkov. Samozrejme, že volant a riadiacu páku tu nájdete. Celý interiér uzatvára jemné dymové “presklenie” v hnedej farbe. Podvozok je “ala tuti”. Je naozaj sexi s výraznením reálnych prvkov, cez nápravové súčasti až po výfukové vedenia. Je naozaj pekný, je na čo pozerať.

Celkový dojem ako som už na začiatku spomínal je veľmi slušný, i keď samozrejme nájde pozorné oko sem tam nejakú chybičku. Považujem Firebirda za jeden z tých naj naj modelov od HW, bežne u nás dostupných. Dávam autíčku 3,5 bodu a vrelo odporúčam každému maniakovi do HotWheels autíčok.

Marek Cepa foto
Foto: Marek Cepa

Hodnotenie: 3,5/5

(Ne)páčil sa vám článok, alebo fotografie? Nižšie v komentároch nám môžete zanechať odkaz. Ďakujeme.

baner FB stránka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s