BUGATTI ATLANTIC SC 1936

12.jpgAzda neexistuje zberateľ modelov, či fanúšik automobilov, ktorí by nepoznal legendu rodu Bugatti s výraznou a do dnešnej doby pôsobivou karosériou, nesúca názov Atlantic. V 30. rokoch vznikol i počas nezhôd v rodine Bugatti a dosiahol takých výkonov i obdivu, ktoré sa i v dnešnej dobe dostane málo ktorému autu. Už v dobe, v druhej polovici 30. rokov dosahoval tento model, vychádzajúci z modelu Bugatti 57 maximálnu rýchlosť okolo 200km/h. Ak to porovnáme s jeho konkurenciou tej doby, kedy bežne športové autá dosahovali rýchlosti okolo 120-140km/h. Musíme uznať, že umenie konštruktérskej rodiny Bugatti, je i na dnešnú dobu nadčasové. Výroba modelu Atlantis vrátane modifikácii, trvala 5 rokov do roku 1940.

Technické parametre: max.rýchlosť – 200km/h, zrýchlenie z 0-100km/h za 10 sekund, objem – 3.3 litra, výkon – 210k(156.6kW), 4 rýchlostná prevodovka, váha – 1500kg, rozmer –  2980 x 1350 x 1350 mm

4.jpg

Model, ktorí vám predstavíme ako repliku slávnej “bugattky” pochádza z dielne talianskeho výrobcu modelov a všetkým známa spoločnosť Bburago. Autíčko je z doby, kedy výroba modelov pochádzala z Európy a v komunite zberateľov pomerne cenená. Mierka 1:24 verne reprodukuje automobil a dodáva reálnej predstavy.

Lakovanie automobilu je z pohľadovej vzdialenosti bezchybné a pomerne dobre zvolený odtieň modrej farby dá vyniknúť línii karosérie. Klasické “nedostreky” laku sú patrné na pohyblivých funkčných častiach autíčka ako sú dvere či kapota motora.

6.jpg

Detaily motoru, a motorového priestoru sú na priemernej úrovni a nevyznačujú sa prepracovanosťou drahých a renomovaných výrobcov modelov. Sú naznačené najvýraznejšie časti a diely, no pre predstavu ako taký Bugatti motor mohol vyzerať to podľa môjho názoru vystačuje. Pri pohľade do kabíny sa nám naskytne pohľad na skúpo prepracovaný interiér doplnený o samolepku na palubnej doske znázorňujúcu i budíky. Jednofarebný interiér v béžovej farbe narúšajú masívne panty dverí.

8.jpg

Podvozkovej časti dominujú výpletové kolesá s jednou motýlikovou maticou na utiahnutie. Kolesá majú krásny dezén, bez známky odpichnutia z formy a pôsobia celistvo. Predná náprava je pohyblivá a to i vrátane volantu. Pri pohľade zo spodnej časti dominuje podvozku výfukové, chrómov vedenie a rám konštrukcie v čiernej matnej farbe. Taktiež olejová vaňa, respektíve spodná časť motora a hriadeľ k zadnej nápravy jasne ukazujú ako asi reálne môže vyzerať podvozok Bugatti Atlantic.

11.jpg

Chrómové časti autíčka sú pomerne vydarené a presné nenesú známky olupovania ako sa mi to stalo u niektorých modelov. Predná, chladičová maska je výrazným prvkom prednej časti modelu a je zakomponovaná do krásneho plášťa z chrómu s viečkom na dolievanie vody a logom BUGATTI. Mimochodom, logo je z druhej polovice nevýrazné a zaniká, a je bez červeného podkladu. Zadnej časti autíčka naopak dominuje neuveriteľná séria výfukových trubiek.

7

No poďme sa na záver pozrieť na to ako model i po rokoch kedy bol vyrobený pôsobí. Naozaj nájdeme na autíčku veľa nedostatkov, ale v dnešnej dobe práve tieto nedostatky robia model výnimočným a žiadaným u zberateľov i kvôli tomu, že pochádza z doby produkcie, v Taliansku. Už len predloha autíčka predurčuje, že vždy pôjde o pôsobivý model a dobre vynikne v každej zbierke. Hodnotím model ako priemerný, ale i výnimočný. Plusom je jeho cena na trhu, a je dostupnejší pre väčšinu zberateľov.

Text: Rowano Foto: Diecast & Plastic Models

Nezabudnite prosím ohodnotiť našu recenziu. Váš názor nás poteší. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s