PLAYART – De Tomaso PANTERA

Model od PLAYART, ktorí vám dnes predstavím m už vyše 33 rokov. Bol kupovaný, v dobe kedy ešte bony boli a TUZEX bol doménou šmelinárov a domovom tovaru, ktorí sa sem dostával veľmi ťažko.

2.jpg4.jpg

Prvé uvedenie nového modelu PANTERA, ktorá mala nahradiť predchádzajúci model MANGUSTA, sa uskutočnilo v roku 1970 v New Yorku na Motor Show. Dočkala sa úctivej, viac ako 20 ročnej produkcie. Konštrukčná kancelária prepracovala komplet návrhy vychádzajúce z Mangusty a podvozok navrhol Gianpaolo Dallar. Až 57% spočívalo nad zadnou nápravou, čo prispelo k väčšej stabilite vozu. Zaujímavosťou modelu bola klimatizácia už v základnej výbave.

De Tomaso, poveril návrhom a dizajnom karosérie spoločnosť GHIA, konkrétne Toma Tjaarda. Pantera bola v podstate jednoduchej, samonosnej konštrukcie z ocele. Spoločnosť De Thomaso, vytvorila dohodu so spoločnosťou Ford na dodávky motorov V8 do svojich vozidiel, a zároveň mohol De Tomaso, využívať širokú obchodnú sieť Fordu na predaj svojich vozidiel. Neskôr, počas obdobia ropnej krízi, sa spolupráca rozpadla. No Pantera žila ďalej.

3.jpg

K pohonu Pantery slúžila V8 o objemu 6 litrov, s svýkonom 224kW, ale existujú i verzie označované GT až GT4 s enormným výkonom až 373kW. GT4 sa oproti bežnej Pantere líšila vytiahnutými blatníkmi. Zrýchlenie z 0 na 100 sa pohybovalo pod 6 sekúnd, maximálna rýchlosť 256km/h (246kW). Celkovo sa Pantera dočkala výroby úctihodných 9500 kusov a to i počas ropnej krízi, kedy sa ročne vyrobila iba 50 kusov.

5.jpg

Text: Rowano  Foto: Diecast & Plastic Models

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s