Bond… James Bond

obal

…notoricky známe predstavenie filmového hrdinu našich otcov a ich otcov. Už od roku 1962 chráni agent 007 jej veličenstvo anglickú kráľovnú a jeho práca zrejme nikdy neskončí. K jeho verným známkam hrdinu, ktorím by hádam v detstve chcel byť každý, patria krásne ženy i oku lahodiace autá. Jedným z prvých modelov ktoré mohol Bond osedlať, je už dnes klasika, Aston Martin DB5 z roku 1963. Vo filme Goldfinger (1964) sa automobil objavil po boku anglického herca Sean Connery. Mnohé spoločnosti spracovali model DB do podoby detailných modelov, no dnes sa pozrieme na “prcka” od Hot Wheels, vydaný v roku 2013.

Je šťastím, že sa HW držalo reálnej predlohy a úplne minimálne zasiahlo do výzoru modelu a ponechalo tak na zberateľoch posúdiť do akej miery sa vydaril návrh, samozrejme, že kolesá autíčka do toho nespadajú.

1

Karoséria

V mierke 1/64 sme už dnes zvyknutý dostať od modelu viac detailov ako napríklad ponúka HW, no musíme sa držať toho, že toto, je i zároveň firemná známka Hot Wheels… všetko sa nesie v duchu naznačiť, ale nepreplácať…

Autíčko nesie modro sivú metalízu ktorá nemá známky defektov, vád ani škrabancov. To isté platí o chrómových prvkov aký mi sú nárazníky a disky kolies. Vyzerá to na prvý pohľad ako kvalitná práca. A ona to aj kvalitná práca je. Musím uznať, že i potisk sa nesie v duchu vysokej kvality a myslím si, že dizajnérovi modelu veľmi záležalo na jeho vierohodnosti a detailoch ktorému HW dovolilo.

2

Perforácia prednej kapoty je výrazná a naozaj pôsobí reálne, taktiež predná maska pri porovnaní s reálnou predlohou dobre kopíruje tvar, myslíme si však, že by mohla byť viac oblejšia a vyššia. Taktiež nárazníky ako sme už spomenuli sú pomerne detailne navrhnuté. Čo sa nám pozdávalo troška “plytké” a nedotiahnuté sú zvýraznené dvere a kľučky dvier. Naopak, dobre hodnotíme vyvedenie nasávania “usadeného” v predných blatníkoch a taktiež i graficky zvýraznené predné svetlomety.

Bočná línia autíčka je dobrá až na prvky osadenia nárazníkov. Hlavne v zadnej časti, kde chýba podsadenie zadných blatníkov pod samotný nárazník. U predného nárazníku to až tak veľmi nevadí. Bočné, zadné “sklá” sú podsadené pod vrchným rámom. Naopak predné a zdané sklo sú osadené imitáciou tesnenia a pomerne výrazne naznačujú nepresnosť.

3

Zadná časť modelu, má i farebné zvýraznenia napríklad koncových svetiel a to vrátane “blinkrov”. Taktiež pekne zvýraznená zadná kapota splývajúca so zadnou časťou strechy pekne zvýrazňuje líniu a estetickosť predlohy modelu. Taktiež tu nájdeme drobné potisky, ktoré sú dobre čitateľné i pod lupou a nevykazujú potrhané kontúry.

Na začiatku recenzie sme spomínali disky kolies. Pôsobia masívne a naznačenie mnoho-lúčov, respektíve drôtený výplet diskov mohol byť nahradený detailnejším výliskom i keď bez medzier. Taktiež hrúbka kolies je priveľká ako u originálu. No chápeme to ako rukopis Hot Wheels. Takže privierame oko.

Teraz by sme sa mohli pustiť do interiéru. Tu sme očakávali výraznejšie prvky imitujúce originál. Samozrejmosťou ostal i plný volant. Hodnotíme interiér ako priemerný a nevýrazný v celý v čiernej farbe.

5

Celo chrómový podvozok nesie sem tam nejaký prvok originálneho podvozku i keď nahrubo načrtnutý a opäť to berieme ako rukopis HW. Okrem loga a popisu výrobcu sú priznané na podvozku súčasti aký je napríklad výfukové vedenie, či prevodovka za prednou nápravou. Zadná náprava tiež dostala miesto na podvozku. K samotnému podvozku sú ešte pripevnené nárazníky a celok tak tvorí jeden odliatok, pripevnený ku skeletu autíčka pomocou dvoch nitov.

9

Áno, zaľúbili sme si tento model od Hot Wheels a áno dávame mu palec hore. Ide o stvárnenie ikony nielen filmového no i automobilového života a každý zberateľ by mal mať v zbierke aspoň jeden exemplár v akejkoľvek mierke. Vrelo doporučujeme každému zberateľovi HW, v prípade možnosti kúpiť si tento model kúpiť

3/2017

Text/Foto: Rowano

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s